Перший день зими для багатьох жителів Києва запам’ятався несподіваним сюрпризом від компанії «Київенерго». І хоча чутки про можливе відключення електроенергії ходили давно, і навіть обіцяли оприлюднити графік, але зникнення світла в понеділок, у розпал робочого дня, застало всіх зненацька.
Особливо це відчули на собі співробітники нашої редакції, яким довелося згадувати, як працювали наші попередники років 20 тому, коли ще не було ні інтернету, ні комп’ютерів, ні інших благ цивілізації. З єдиної кімнати, де таки працювали розетки (як з’ясувалося, вони були на іншій фазі), через увесь коридор тяглися переноски, щоб підключити хоча б комп’ютери верстальників. Варто додати, що все це робилося в умовах зимового холоду, бо приміщення державного підприємства «Преса України», де розташована редакція «УМ», уже кілька років мало опалюється, тож «бійцям інформаційного фронту» доводиться рятуватися за допомогою електрообiгрiвачів. А без електрики температура у приміщеннях швидко опустилася до +3.
Для того щоб з’ясувати ситуацію, головний редактор додзвонився навіть до екс-міністра енергетики Івана Плачкова, однак і той не зміг відповісти на запитання, скільки часу триватиме такий екстрим. Зрештою, після третьої години пообіді світло дали, а от інтернет до кінця дня так і не подав ознак життя. Виручили колеги з журналу «Жінка», які позичили ноут-бук із модемом, щоб можна було переслати зверстані шпальти у друкарню. Однак у деякі регіони вчорашній випуск газети дійшов таки із запізненням.
Утім, як з’ясувалося, такий сюрприз чекав не лише нашу редакцію. З 1 грудня електроенергія почала зникати по всій Україні. «Нам надійшло розпорядження від «Укренерго» з 1 грудня розпочати планове відключення електроенергії по всій області. І така практика зараз запроваджена по всій Україні», — розповіла «УМ» фахівець відділу зв’язків iз громадськістю «Київобленерго» Вікторія Курбанова. Головною причиною застосування графіків відключення, за словами представників компанії, є те, що об’єднана енергосистема України нині є енергодефіцитною через недостатність запасів вугілля на складах теплових електростанцій та передчасну зупинку третього енергоблоку Запорізької атомної станції потужністю 1000 мегават. «Основна мета заходу — збереження цілісності ОЕС України. Тривалість та обсяги відключень електроенергії в подальшому будуть регламентовані диспетчером Центральної енергетичної системи України», — йдеться у повідомленні на сайті «Київобленерго».
Цікаво, що ще два місяці тому тодішній міністр Кабінету Міністрів Остап Семерак називав відключення електроенергії в Києві та області безпідставним. «Україна є експортером електроенергії на ринки сусідніх держав, країн ЄС. У разі необхідності, Україна може зменшити постачання електроенергії на зовнішній ринок, але населення України відключати не буде», — цитувала на початку жовтня його слова агенція УНІАН. Він же тоді зазначав, що власниками багатьох обленерго, які працюють в Україні, є російські компанії. Також серед власників обленерго є олігархи Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Юрій Бойко, Ігор Суркіс та Костянтин Григоришин.
А загалом в Україні немає жодного обленерго, часткою якого не володіли б приватні інвестори. Але врештi-решт вирішення будь-яких питань все одно відбувається за рахунок населення. Так звичніше.