Україна залучила на свій бік іще одного дуже важливого союзника. Словаччина, яка досі вагалася, кого підтримати в протистоянні Росія — Україна, нарешті визначилася й підтримала Київ та Євросоюз. А також надала Україні гарантії постачання реверсного газу, завдяки якому ми можемо обійтися й без російського «блакитного палива». Про це повідомив під час спільної прес-конференції зі словацьким колегою Андреєм Кіскою у Братиславі український Президент Петро Порошенко.
За словами глави держави, для забезпечення надійності реверсних поставок сторони домовилися про створення робочої групи, яка відпрацює систему інтерконнекторів. Як повідомляє прес-служба Президента, йдеться про розширення співпраці та створення хабу із залученням Словаччини, Польщі та Угорщини, який дозволить зробити газове питання «не засобом тиску, а ринковим механізмом». Порошенко також наголосив, що активну участь у цих процесах має брати Євросоюз, адже йдеться про енергетичну безпеку всієї Європи.
Переговори президентів України та Словаччини відбулися «на полях» засідання держав Вишеградської четвірки у Братиславі. Офіційно глави Словаччини, Чехії, Польщі та Угорщини Андрей Кіска, Мілош Земан, Броніслав Коморовський та Янош Адер зібралися разом, щоб відсвяткувати 25-ту річницю Оксамитової революції в Чехії й низку інших революцій у сусідніх країнах. Урочистості з цього приводу у вище зазначених країнах стартували вчора.
А принагідно лідери домовилися про започаткування нового формату співпраці разом з Україною.
Як наголосив Президент України, та підтримка, яку наша держава отримала в Братиславі, надзвичайно важлива: «Всі країни засвідчили, що ми маємо справу з агресією. Ми маємо продемонструвати єдність всієї Європи та солідарність з Україною в питаннях і безпеки, й економіки. І я побачив цю солідарність та підтримку у Братиславі», — заявив Порошенко, подякувавши представникам «четвірки» за «тверду й чітку позицію». За його словами, під час розмови учасники зустрічі обговорили питання безпеки й констатували, що події навколо України — «це війна за свободу і демократію всього Євросоюзу».
І справді, в ході цього засідання підтримку Києву висловили всі його учасники — від очевидного симпатика в особі польського очільника Коморовського до такого затятого Путіно- й русофіла, як лідер Чехії Мілош Земан. Незважаючи на те, що його риторика останнім часом далека від симпатії щодо України, пан Земан розсипався в компліментах Петрові Порошенку, заявивши: якби був громадянином України, то голосував би за його блок, і вірить — «Президент Порошенко ввійде в історію як Президент миру».