Маршалок (спікер) польського Сейму Радослав Сікорський звернувся до глав парламентських комісій із закликом прискорити роботу над президентським законопроектом про заборону закривати обличчя учасникам масових заходів, включно з футбольними матчами. Такий заклик озвучив позавчора і сам президент Броніслав Коморовський у листі до глав Сейму і Сенату. Глава держави вніс такий законопроект на розгляд парламенту ще в листопаді 2013 року, після минулорічних заворушень під час святкування Дня незалежності 11 листопада.
Але після першого читання в Сеймі у січні цього року документ потрапив для подальшого опрацювання до відповідної парламентської комісії, де й дотепер припадає пилом. Після масових заворушень у Варшаві на День незалежності 11 листопада вже цього року стало зрозуміло, що зволікання з його ухваленням було невиправданим і згубним. «Ми всі перебуваємо під враженням цих картин ексцесів у Варшаві, які знову показують осіб у капюшонах та прикритими обличчями, яких тяжко ідентифікувати і які за такої анонімності почуваються абсолютно безкарними», — зазначив президент.
Варто зазначити, що не всі поділяють думку Коморовського. Частина суспільства вважає, що заборона приховувати обличчя є порушенням прав людини і може бути легко оскаржена у Конституційному суді.
Наразі ж польські суди у прискореному темпі розглядають справи заарештованих під час вівторкових сутичок хуліганів. До поліцейських відділків були доставлені 276 осіб, з яких 199 залишили під арештом. Уже оголошено перші вироки, деякі справи повернуто на додатковий розгляд до прокуратури. Кількох затриманих виправдали і відпустили. Найсуворіший вирок — 16 місяців ув’язнення з відтермінуванням виконання покарання на чотири роки, впродовж яких засуджений буде перебувати під наглядом куратора. Інший хуліган отримав 9 місяців ув’язнення без відтермінування виконання вироку.
Мер Варшави Ханна Гронкевич-Вальц заявила, що якби могла, то заборонила б такий марш наступного року: «Він є оказією для хуліганських вибриків та бійок. Але, на жаль, наше законодавство так збудоване, що не дозволяє запровадити заборону».
За словами міського голови, 11 листопада хулігани завдали столиці збитків на 90 тисяч злотих (400 тисяч гривень). Сюди входить вартість пошкоджених бруківок, зупинок громадського транспорту, дорожніх знаків та самого прибирання.
А от російське посольство, як про це повідомили більшість українських ЗМІ, на цей раз ніхто не громив. Після 2013-го, коли амбасада Росії постраждала від войовничих поляків, маршрут маршу змінили — тепер він пролягав у напрямку від центру Варшави, через міст Понятовського й до Національного стадіону, біля якого та на площі Вашингтона і відбулося головне побоїще. Таким чином вдалося уникнути нападів радикалів на «Веселку» — арку, яка є символом толерантності до осіб нетрадиційної орієнтації, та посольство Росії, «штурм» якого торік дав Москві привід для «глибокого обурення». Саме відео цього минулорічного штурму багато видань поширили як цьогорічне.
Утiм російські ЗМІ в будь-якому разі знайшли привід неприховано порадіти з приводу заворушень у Варшаві. Мовляв, так вам і треба, поляки — підтримували Майдан у Києві, а тепер такий самий «бандитизм» прийшов і до вас.