Помаранчеве диво — полівітамінка
У Древній Греції обліпихою лікували воїнів. У м’якоті плодів містяться пектинові речовини, органічні кислоти, цукри, багато вітамінів. Але є в ній не тільки мікроелементи, корисні для людини, а також антибіотики, що вбивають бактерії. Обліпиха має протипухлинну, протиспазматичну дію, позитивно впливає на нервову систему. Нині з неї виготовляють безліч ліків, косметичних засобів, але ми звернемо увагу на особливий смак цієї природної полівітамінки і страви, що можна з неї приготувати.
Насамперед — про вишукане варення з обліпихи і горіхів. Ви, як кажуть, вб’єте відразу кількох зайців, бо поєднання обліпихи з горіхами — саме по собі дуже смачне, а про користь — годі й говорити. Отож на кiлограм обліпихи візьміть 2 склянки води, 1,5 кг цукру і 300 г почищених горіхів. Зваріть з води і цукру сироп. Додайте до нього шматочки ядер горіха, варіть 20 хвилин. Потім всипте половину обліпихи, доведіть до кипіння, додайте ще півкілограма ягід. Варіть на повільному вогні ще 20 хвилин, а потім розкладіть у стерилізовані банки і закатайте. Матимете баночки із сонячно-прозорим бурштином — саме так сприймається це варення.
Взимку дуже вітається обліпиховий сік. Він — сонячний і насичений, гарно піддається купажуванню (змішуванню) з іншими соками — матимете у холодну пору щоразу новий літній коктейль. Зібрані, вимиті й обсушені плоди треба почавити, додати воду (200 г на кiлограм обліпихи), прогріти до 60 градусів, у гарячому вигляді протерти крізь сито, додати цукор (варіюйте кількість залежно від смаків, але сік може зберігатися і без цукру), розлити сік у гарячі банки, поставити в каструлю з гарячою водою, довести її до 80—85 градусів, пастеризувати літрові банки 5 хвилин, закатати їх і поставити під ковдру, перевернувши банки догори дном.
Барбарис — смак дитинства
Барбарис відразу асоціюється із солодкими льодяниками з приємною освіжаючою кислинкою з дитинства, а значить, це дуже смачно: дітей, як відомо, не обдуриш. Ставши дорослими, ми говоримо більше про користь цих ягід, що, звісно, нудно, але така в нас, дорослих, місія. Отож барбарис підвищує апетит і має потужні властивості антибіотиків. У народі плоди барбарису використовували як засіб від гіпертонії та імунний стимулятор. У народній медицині плоди вживають при захворюваннях серця, як протизапальний засіб при хворобах жовчного міхура й печінки. Ягоди допомагають при ревматизмі, малярії, мають фітонцидні властивості. Вчені доводять, що барбарис навіть лікує початкові стадії онкозахворювань, і пов’язують позитивний ефект iз дією речовини берберин. Збирають ягоди всю осінь, сушать їх, солять, заготовляють сік, варення, желе, сиропи, щербети. Крім того, додають ягоди як приємну кислу приправу в пікантні соуси до м’яса, а за прикладом середньоазіатських народів неодмінно кладуть у плов. Висушені й потовчені на порошок ягоди барбарису — хороша приправа до багатьох страв у східних країнах: шашлику, люля-кебабу й навіть до м’ясного бульйону (причому порошок можна подати окремо до готової страви).
Утiм ми почнемо з солодкого — варення з барбарису. Промиємо кiлограм ягід, повідриваємо хвостики і додамо 2 склянки води та кiлограм цукру. Проваримо 15 хвилин, знімемо піну і вдосталь натішимося смаком «барбарисок» — піна дуже схожа на них за смаком. А варення відставимо на 2 години. Після цього варитимемо солодку суміш на повільному вогні 20 хвилин і відставимо вже на 4 години. Ще раз повторимо цю нехитру процедуру, а потім розкладемо варення в стерилізовані банки, закатаємо — і чекатимемо якогось врочистого випадку, щоб потішити і себе, і близьких людей цим варенням. Або не чекатимемо, а відразу ласуватимемо смакотою.
Для любителів пікантних страв як знахідка буде барбарис солоний. Помийте ягоди на невеликих гілках, покладіть у банки і залийте солоною охолодженою перевареною водою так, щоб ягоди були повністю покриті. На літр води — 200 г солі.
Ще одне чудове застосування барбарису — соуси. Якщо у вас знайдеться кiлограм барбарису, пучок болотної м’яти і 2 столові ложки аджики, приготуйте акацахурсизбал — відомий абхазький соус. Всипте промиті ягоди барбарису в емальований посуд, влийте 2 склянки води, додайте м’яту і варіть 10—20 хвилин. Роздушіть ягоди у відварі й протріть масу крізь сито. Додайте аджику — соус готовий. Можете покласти додатково й інші спеції, на власний смак — імпровізуйте!
Південний гість
Завітавши до нас із півдня, кизил не лише здобув iще одне ім’я — дерен, а й зажив слави смачних ліків. За вмістом вітаміну С він перевершує чорну смородину. У 100 г ягід кизилу міститься 50 мг аскорбінової кислоти. Ці ягоди використовують для лікування подагри і ревматизму, а також при інфекційних захворюваннях, ангіні, грипі, скарлатині і кору. А при застудах рекомендують варення з кизилу. Приготувати його елементарно. На кiлограм дерену виділіть 1,5 кг цукру і 3 склянки води. Ягоди переберіть, відкладаючи убік перезрілі, бо вони дуже розварюються. У плодів видаліть плодоніжки, складіть в емальовану каструлю, обдайте окропом, накрийте серветкою і залиште на 10—15 хвилин. Далі злийте воду і покладіть ягоди в заздалегідь приготований сироп та доведіть солодку суміш до кипіння. Зберіть піну і відставте варення на 6-7 годин, а потім знову поставте на вогонь на 20 хвилин і відразу закатуйте в баночки.
Є ще один рецепт варення з кизилу — для гурманів, із секретними складниками. Наші читачі мають знати ці інгредієнти: це — коньяк і розмарин. Яскраве, соковите, ароматне — варення з кизилу з коньяком і розмарином перетворить ваше чаювання на свято смаку, природності й корисності. Під рукою ж має бути кiлограм кизилу, 1,5 кг цукру, 3 столові ложки коньяку (можна обійтися без нього), 300 мл води, по пакетику суміші для глінтвейну, ванільного цукру і загущувача для варення . Готуємо варення так, як написано у першому рецепті. Під час другого підходу до плити додайте до варення гілочку (або дрібку) розмарину, суміш для глінтвейну і коньяк. Пакетик ванільного цукру розмішайте з пакетиком загущувача для варення, залийте це сиропом з варення і додайте у масу за 5 хвилин до його повного приготування. Витягніть гілочку розмарину, а варення розлийте у підготовлені баночки і закрийте кришками. Варення безмежно смачне, але не поспішайте його відкривати. Господині радять «настояти» його кілька тижнів, щоб ягоди рівномірно просякли сиропом.