Глави понад 140 держав і урядів цими днями з’їхалися до Нью-Йорка, де вчора відкрилася загальнополітична дискусія на 69-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. Участь у ній бере і Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, який під час візиту до США представить план дій «Відновлення України» і проведе зустріч із Генсеком Організації Об’єднаних Націй Пан Гі Муном.
Перед початком загальних дебатів Генеральний секретар виступив зі щорічною доповіддю про роботу ООН. У якій, зокрема, зазначив, що події в Україні, Сирії та інших неспокійних частинах світу «поглибили розбіжності щодо питань сприяння міжнародному миру між державами — членами Організації».
А напередодні більшість державних лідерів узяли участь в іншому представницькому саміті — з питань кліматичних змін, що також відбувся під дахом ООН. Як повідомляє «Євроньюз», очільники 120 країн світу під час цього з’їзду не скупилися на обіцянки і присягалися підписати угоду щодо протидії кліматичним змінам на наступному такому саміті, що запланований на 2015 рік у Парижі. «Ми — перше покоління, що відчуває на собі вплив кліматичних змін, і останнє покоління, яке може щось із цим зробити. Тож сьогодні я як керівник найбільшої економіки світу стою тут, аби сказати, що ми почали щось із цим робити», — заявив президент США Барак Обама.
На тому, що «зміна клімату — це визначальна проблема нашого часу» й «настав час діяти» наголошував і Генсек ООН Пан Гі Мун. Минулої неділі він узяв участь у «Народному кліматичному марші», який зібрав у центрі Манхеттена понад 300 тисяч людей, стурбованих станом екології на планеті.
Був на марші і голлівудський актор Леонардо Ді Капріо, якого минулого тижня призначили послом ООН із проблем клімату на планеті. Зірка «Титаніка» давно переймається цією темою й регулярно перераховує у фонди боротьби з глобальним потеплінням та іншими кліматичними негараздами суми з багатьма нулями. Виступив Лео й на саміті, наголосивши у своїй промові, що придатний для життя клімат — це невід’ємне право людини. «Ми повинні оцінити шкоду, якої завдають викиди вуглецю, і скасувати державні субсидії для всіх нафтових, вугільних та газових компаній. Необхідно покласти край тій свободі, яку отримали промислові забруднювачі в ім’я економіки вільного ринку. Вони не заслуговують грошей із наших податків. Адже якщо загине екосистема, то загине й уся економіка», — заявив Ді Капріо, якому пощастило заробити свої мільйони, не завдаючи шкоди клімату.
А от вчинок мільярдерів із клану Рокфеллерів, який заробив величезні статки на нафті, справді викликає повагу. Перед самітом вони заявили, що збираються продати свої «нафтові» активи і вкласти кошти в екологічно чисту енергію. За інформацією Бі-Бі-Сі, разом із Фондом братів Рокфеллерів до коаліції інвесторів, які вирішили позбутися внесків у викопні види палива на загальну суму понад 50 мільярдів доларів, увійшли 180 організацій і 650 приватних осіб.
П’ять років тому аналогічний кліматичний саміт у Копенгагені, на який покладали великі надії, завершився розчаруванням — на ньому так і не підписали обов’язкову до виконання кліматичну угоду. Але підсумки зібрання у Нью-Йорку дають надію на те, що наступного року в Парижі цей документ таки буде затверджено. Усвідомлення тієї істини, про яку казав Ді Капріо — що після загибелі екологічної системи планети до економіки, загалом, буде вже байдуже, — потроху приходить навіть до лідерів найвідсталіших у сенсі впровадження природоохоронних технологій держав. Так, уперше серед держав, які зобов’язалися вжити рішучих заходів для боротьби з кліматичними змінами, фігурує й Китай — країна, яка, з огляду на стрімкий розвиток промисловості за максимального здешевлення технологій, виробляє найбільше парникових газів у світі.
Загалом, учасники нью-йоркського саміту домовилися розширити використання відновлюваних джерел енергії та зібрати мільярди доларів, щоб допомогти це зробити країнам, які розвиваються. Окрім того, в плані дій задля порятунку планети — припинення масової вирубки тропічних лісів упродовж наступних 15 років та збільшення частки електромобілів у містах до 30%.