Таких бурхливих овацій на адресу українського Президента в Конгресі США, як під час візиту Петра Порошенка наприкінці минулого тижня, не лунало, мабуть, ніколи. Переможця Помаранчевої революції Віктора Ющенка свого часу в цій залі також вітали щирими оплесками, але на адресу Порошенка їх дісталося ще більше. По-перше, до американських конгресменів глава Української держави звернувся без посередництва перекладача, англійською мовою. А по-друге — аплодуючи йому, американські законодавці висловлювали підтримку цілому народу, який фактично самотужки веде війну проти агресора, що претендує на лаври фюрера ХХІ сторіччя...
Промова Президента України була справді потужною. Він, зокрема, запропонував Конгресу створити спеціальний фонд допомоги нашій державі, щоб допомогти їй реформувати економіку та систему юстиції. Закликав США надати Україні «особливий статус із безпеки, що відображав би найвищий рівень взаємодії з країною, яке не є членом НАТО». І допомогти нашій армії не лише «мирними» товарами, а й зброєю. Бо ковдри — річ дуже потрібна в холодних шанцях, але «ніхто в історії ще не виграв війну самими ковдрами»...
«Міжнародна спільнота постала перед страшною кризою безпеки. Зараз ми стаємо свідками нової спроби розподілу світу. Україна — в центрі цієї спроби. Результат сьогоднішньої війни визначить, чи будемо ми змушені прийняти страшну і темну Європу як частину нового світу», — наголосив Порошенко. І вкотре запевнив, що готовий запропонувати донбаським сепаратистам «більше прав, ніж будь-яка частина України мала до цього. Я готовий обговорювати все, окрім територіальної цілісності, свободи та незалежності України, її суверенітету. І якщо ця війна дійсно стосується лише прав, а не геополітичних амбіцій, рішення буде знайдено».
Під час візиту до Вашингтона глава Української держави зустрівся також із президентом США Бараком Обамою, держсекретарем Джоном Керрі та іншими найвищими посадовими особами. Словом, зовнішня сторона візиту справді була успішною і блискучою. Але, на жаль, ні очікуваної зброї, ні статусу особливого партнера США поза НАТО Україна за його результатами так і не отримала.
Утім політолог Володимир Фесенко все одно оцінює цю поїздку позитивно. «Були підтверджені партнерські відносини між Україною і США. Це також дуже важливо, — наголосив експерт у коментарі «Голосу Америки». — Потрібно розуміти: те, чого хоче Україна, — це питання часу та обставин. Сенат США визначив виділення Києву 350 мільйонів доларів. І йдеться, фактично, про пряму допомогу, не лише фінансову, а й військово-технічну».
Багато оглядачів вважають, що неофіційно Сполучені Штати надаватимуть Україні й військову допомогу. А на офіційному рівні не порушують цього питання, щоб зайвий раз не дратувати Росію, позиціонуючи себе як учасника військової коаліції.
Що ж до статусу особливого союзника поза НАТО, то його надання має бути закріплено відповідним законодавчим актом. І проект такого акту комітет закордонних справ Сенату вже затвердив, причому його одностайно підтримали і республіканці, і демократи. «Проект був поданий спільно демократом та республіканцем, і це добрий знак, — зазначив у своєму «Фейсбуці» філософ і політолог Володимир Єрмоленко. — У Сенаті зараз демократи мають більшість, але, швидше за все, втратять її після виборів 4 листопада. І тоді в обох палатах Конгресу більшість матимуть республіканці, які зараз активно критикують Обаму за безхребетність щодо України — а це значно підвищує вірогідність ухвалення закону».
Як зазначають політологи, можливо, певною помилкою Петра Порошенка було те, що прохання про надання цього статусу він озвучив публічно, з трибуни Конгресу, — знаючи, що одразу Україна однаково його не отримає. Але загалом нічого страшного, як це подають деякі українські ЗМІ, не сталося. Україна має підтримку обох провідних політичних сил Сполучених Штатів, а про успішність цього візиту, на думку директора фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Ірини Бекешкіної, може свідчити бодай реакція президента Росії Володимира Путіна, який після повернення Порошенка з Вашингтона особисто заговорив про новий етап мирних переговорів щодо України.