Для тих, у кого є великий або хоча б малий льох і багато-багато плодів, підійдуть рецепти мочіння яблук.
1. Для мочіння підходять зимові та осінні сорти яблук, які мають кисло-солодкий смак. Плоди повинні бути зрілими, їх попередньо витримують у теплому приміщенні, осінні сорти протягом декількох днів, зимові — близько 2-3 тижнів.
2. Підготуйте ємність для мочіння яблук. Краще за все для цього підходять бочки або діжки, але можна використовувати і 10—20-літрові скляні банки. Попередньо замочіть діжку або бочку. Ретельно промийте її, ошпарте.
3. Щоб яблука лишалися без ушкоджень, дно і боки бочки застеліть добре висушеною свіжою соломою, без цвілі і стороннiх запахiв. Попередньо добре промийте її, ошпарте окропом і обробіть сухою парою. Можна застелити дно бочки промитим смородиновим і вишневим листям.
4. Відберіть для замочування здорові, не пошкоджені яблука, без вм’ятин і червоточин. Ретельно вимийте їх.
5. Покладіть яблука щільними шарами, перекладаючи соломою. Поверх останнього шару також покладіть солому і накрийте прокип’яченим полотном.
6. Вставте в бочку денце. Приготуйте сусло і залийте ним яблука через шунтовий отвір.
7. Для приготування сусла можна використовувати житнє борошно, сухарі або сухий квас. Розмішайте борошно в невеликій кількості холодної води, а потім долийте 2 літри окропу. Добре перемішайте і дайте відстоятися. Процідіть і додайте кип’ячену воду. Сумарний обсяг — 10 літрів. Додайте в отриманий розчин сіль і гірчицю (по 2 столові ложки на кожен літр води).
8. Заливку можна приготувати з використанням солоду та цукру. 200 г житнього борошна (або 150 г солоду) розмішайте в невеликій кількості холодної води. Залийте окропом, доведіть до кипіння. Коли суміш відстоїться, процідіть. Додайте 2 склянки цукру і 3 столові ложки солі.
9. Яблука забирають досить багато води, у міру необхідності доливайте сусло. Перші 2 тижні ємність із яблуками тримають у теплому приміщенні, а потім переносять у підвал або льох. Температура зберігання — 4-6 градусів. Приблизно через місяць яблука будуть готові до вживання.
Можна приготувати мочені яблука з гарбузом — вони будуть надзвичайного жовтого кольору. Яблука перебираємо і миємо. Дно дерев’яної бочечки викладаємо шаром вишневого і порічкового листя. Таким же перекладаємо і шари яблук. Заливати їх будемо особливим суслом. Робимо його зi зрілого жовтого гарбуза (сорт, із якого варять кашу), знімаємо шкірку, вичищаємо насіння і нарізаємо дрібно. Кладемо у велику каструлю, заливаємо холодною водою у рівень із верхнім шаром. Варимо спочатку на середньому (щоб не підгоріла), а потім на малому вогні, поки не розм’якне. Зварений гарбуз перетворюємо із допомогою блендера в однорідну кашку без найменших грудок. Цю гарбузову масу розбавляємо 7-8 літрами холодної кип’яченої води. Додаємо в отриманий розчин сіль — по 2 столові ложки на кожен літр води та цукор — 1,5-2 склянки й заливаємо яблука так, щоб сусло покрило їх на 10-12 см. Зверху кладемо марлю, дерев’яне коло й вантаж. Перші дні необхідно перевіряти і підливати кип’ячену холодну воду. Через 3-4 дні почнеться процес бродіння. Десь через місяць яблука матимуть надзвичайний жовто-бурштиновий колір та смак iз нотками вишні та порічок.
Традиції заготовки про запас мочених фруктів і ягід давні. І вам не завадить скористатися досвідом предків навіть за відсутності льоху. Бо смачні мочені яблука можна зробити у трилітрових банках. Яблука, чисті, миті, без тріщин і червоточин, вкладаємо щільно в банки, заливаємо приготовленим розсолом (розрахуйте необхідний набір інгредієнтів із тексту вище), закриваємо поліетиленовими кришками і ставимо спочатку в кухні на тиждень-два, а потім виносимо у прохолодне місце. Яблука будуть готові через пару місяців.
Смачного!