Учорашній день мав би стати для України святковим. Після стількох випробувань, через які пройшла наша держава після відмови уряду Миколи Азарова і Президента Віктора Януковича від підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, цей історичний документ нарешті остаточно набуває чинності. Навіть процедура ратифікації вийшла надзвичайно урочистою й символічною: одночасне голосування в українському та Європейському парламентах, переконлива більшість «за», оплески й овації в ефірі прямого телемосту Київ—Страсбург...
От тільки свята чомусь не відчувається. Надто високу заплачено ціну, надто багато пролито крові. А головне — цей справді історичний момент, у якому безумовно позитивну роль відіграли нинішні можновладці, вони ж безнадійно й зіпсували підкилимними переговорами з Москвою, що вилилися в ухвалення вигідних Росії, бойовикам «Лугандону» та ще бозна-кому, крім українського бюджету й народу, законів про статус «ЛНР» та «ДНР» і амністію тамтешнім злочинцям.
Та хай там як, ратифікація Угоди про асоціацію, хай навіть її економічна частина й відтермінована більш ніж на рік, для України є безумовним кроком уперед, у тому числі й від цупких обіймів російського ведмедя.
А саме його ведмежий тиск і став причиною затягування процесу ратифікації Угоди Верховною Радою, як визнали в МЗС України, і перенесення терміну запровадження всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, про що вчора відверто заявив у Страсбурзі єврокомісар із питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле. Хоча спочатку, відповідаючи на критику євродепутатів, він зазначив, що причиною такого рішення є прохання української сторони. «Причина (відтермінування економічної частини Угоди про асоціацію) проста і зрозуміла — економіка України в жахливому стані. Вони висловили бажання мати більше часу для того, щоби підготуватися до запровадження технічних стандартів», — заявив єврокомісар.
Але згодом, відповідаючи на запитання європарламентаріїв, Фюле визнав: «Росія офіційно заявляла, що на наступний день після ратифікації Україна зіткнеться з економічними труднощами, оскільки РФ впровадить економічні обмеження. Це не затримка, а результат російських погроз», — цитує єврокомісара «Європейська правда».
У нинішньому складі Європарламенту симпатиків України менше, ніж у попередньому, адже цього разу європейці обрали багато радикальних правих, які переважно є великими шанувальниками політики Володимира Путіна, та євроскептиків, що виступають проти диктату Брюсселя та будь-якого подальшого розширення ЄС. Та попри це, ратифікація Угоди з Україною здобула 535 голосів «за» при 127 «проти». «Хто б міг подумати ще кілька місяців тому, що кордони в Європі будуть намагатися посунути за допомогою сили... Те, що відбувається в Україні, впливає на всіх нас. Ми завжди підтримуватимемо територіальну цілісність та суверенітет України», — заявив перед початком голосування президент Європарламенту Мартін Шульц.
У Верховній Раді, при 355 «за», «проти» не виступив жоден нардеп, хоча 26 — переважно колишні комуністи й парочка екс-«регіоналів» — просто вирішили не голосувати.
Тим часом єврокомісар iз питань торгівлі Карел Де Гухт, назвавши ратифікацію Угоди про асоціацію «історичним фактом та початком спрямування України в демократичний процес, встановлення верховенства права, допомоги українцям у подоланні корупції та започаткуванні економічного процвітання», попередив: ЄС може й скасувати рішення про відтермінування зони вільної торгівлі з Києвом. Це станеться в тому разі, якщо Росія не поважатиме умови цієї ухваленої під її тиском відстрочки й запровадить обмежувальні заходи щодо України. А за тим, чи вона їх достатньо поважає, відтепер пильно стежитиме Єврокомісія.
Також Де Гухт запевнив, що ЄС забезпечить надання «дестабілізованій встановленням нового замороженого конфлікту» Україні необхідної фінансової, політичної, економічної допомоги, «щоб вона змогла розвивати суверенітет, демократію та незалежність».