«Командир батальйону «Прикарпаття» Віталій Комар уже на свободі — сидить у машині Коломийського міського голови, їдуть додому. Все добре!» — написав на своїй сторінці у «Фейсбуці» правозахисник Юрій Палійчук. Цю новину з полегшенням зустріли земляки комбата, які останні кілька днів напружено спостерігали за своїм героєм. А підстави для хвилювання були: після того як за Комара було внесено заставу в розмірі 300 тисяч гривень, його із зали суду відправили до СІЗО, оскільки суд перед тим... зменшив заставу в 5 разів. Однак після кількох годин затримки комбата таки відпустили з-під варти.
Заставу за Віталія Комара офіційно було внесено від імені партії «Батьківщина», хоча люди теж кинулися збирати кошти, щоб допомогти комбату. «Збором коштів займався Коломийський міський голова Ігор Слюсар і самі бійці батальйону. У перший же день було зібрано 120 000 гривень. Але фізично кошти внесла партія «Батьківщина», коли побачили, що необхідна сума буде зібрана менш ніж за два дні. Ми, звичайно, вдячні їм за допомогу. А кошти, зібрані громадськістю, вирішено направити на потреби батальйону. Але дуже шкода, що, коли Віталію Комару лише почали «шити» дезертирство і ця тема не була цікавою для піару, жоден депутат від «Батьківщини» за нього не заступився навіть словом. А коли ми підняли на його захист громадськість — тут як тут кількість бажаючих допомогти комбату виросла на очах. І, за дивним збігом обставин, усі вони як не політики, так кандидати в депутати», — прокоментував ситуацію «УМ» Юрій Палійчук.
Поки що Віталій Комар перебуває на відпочинку. Однак справа проти нього не закрита, а умови запобіжного заходу вимагають від нього з’являтися на вимоги слідчого і без його дозволу не покидати постійне місце проживання. Бійці ж батальйону, які радо привітали свого комбата, досі заявляють, що повернуться в зону АТО лише з ним. Адвокати ж переконані, що справу вони однозначно виграють, оскільки, з правової точки зору, вона не витримує жодної критики. До кінця відстоювати честь командира мають намір і всі прикарпатці.
А ТИМ ЧАСОМ
За свідченням правозахисників, за звинуваченням у «невиконанні наказу» в СІЗО нині утримується більше сотні бійців. Причому ситуації бувають зовсім різними. «УМ» стало відомо, що на початку серпня за таким звинуваченням було затримано 9 бійців 80-ї бригади, яка захищала Луганський аеропорт. «Хлопців мобілізували у квітні — спочатку на 10 днів, потім — «до Пасхи», потім уже й обіцяти перестали. На початку серпня декого почали відпускати додому, мій син теж почав проситися хоч на 10 днів, казав, що розписку напишу, що вернуся. Але їхні рапорти рвали, в лице кидали, мовляв, знаємо вас, поїдете — а потім шукай вас. От хлопці й збунтувалися. Сказали, що нікуди не підуть, доки їх не відпустять додому. Їх там було багато, але командування вибрало 9 «застрельників» — і їх заарештували», — розповіла мама одного з затриманих Ольга Мотько. Зараз хлопці чекають на розгляд апеляції і на підтримку громадськості. Бо, як показує практика, саме цей критерій стає головним чинником у подібних випадках.