Учора під Верховною Радою група харків’ян вимагала розпуску своєї міськради. Аналогічні заходи кількома днями раніше пройшли і в самому Харкові, де вже почався збір підписів за створення iніціативної групи, що серйозно займеться відставкою мера Геннадія Кернеса.
Місто збурилося через безпрецедентний крок депутатів, які з подачі міського голови переважною більшістю голосів присвоїли звання «Почесний громадянин Харкова» російським багатіям Павлу Фуксу та Олександру Шишкіну. Останній, до речі, є членом Ради Федерації, тобто державного органу управління РФ, який дозволив Володимиру Путіну ввести війська в Україну та анексувати Крим. За словами Геннадія Кернеса, удостоїлися такої честі громадяни держави-агресора винятково завдяки благодійній діяльності, оскільки обидва нібито давали гроші на будівництво в місті церков. Правда, при цьому мер не обмовився на рахунок того, що ці бізнесмени сплачують ще й податки, завдяки яким фінансується російський терор на Донбасі. Не обмовився, схоже, цілком свідомо, бо на прес-конференції незворушно заявив, що, на його думку, Росія не веде війну з Україною. Ще раніше в інтерв’ю ЗМІ він встиг виступити таким собі адвокатом Путіна, повідомивши, що не вважає його агресором і підтримує вимоги глави сусідньої держави про негайне припинення війни на українському сході.
Реакція на чергову зміну настрою міського голови (до того він уже встиг побувати і в іміджі сепаратиста, і під личиною свідомого державника) виявилася блискавичною. У Верховній Раді з подачі депутата від «Батьківщини» Андрія Павловського був зареєстрований проект постанови про розпуск Харківської міськради. У свою чергу прокуратура міста заявила, що буде домагатися відміни рішення депутатів по «почесних громадянах», а голова облдержадміністрації Ігор Балута звернувся до парламенту з проханням дати дозвіл на перевибори одночасно і міськради, і міського голови. На його думку, присвоєння Олександру Шишкіну високого звання «є відвертим антиукраїнським вчинком і містить усі ознаки державної зради».
Публічне загравання депутатів із російськими товстосумами не минуло безслідно. У місті миттєво з’явилася символіка та написи «ХНР» і навіть почали мусуватися вперті чутки про те, що на день Харкова, 23 серпня, ця горезвісна республіка таки буде проголошена після наспіх проведеного референдуму. Учора зростаючу паніку спробував вгамувати сам Геннадій Кернес, який знову явився місту в образі незворушного патріота. «Відповідально заявляю: поки я керую Харковом, — йшлося у розповсюдженій прес-службою заяві, — жодних референдумів у нашому рідному місті не буде. Як не буде інших проголошених геополітичних новоутворень. Усі спроби повторити у нас Слов’янськ чи Луганськ міська влада припинить швидко і жорстко. Прошу цих людей запам’ятати — Харків був, є і буде частиною єдиної і неподільної України».
Що так швидко вплинуло на настрій мера, сказати важко. Можливо, у першу чергу, поновлена Генеральною прокуратурою кримінальна справа, де пану Кернесу інкримінують викрадення людей на харківському Євромайдані. Про це недавно повідомив міністр МВС Арсен Аваков, зауваживши, що харківський мер знову сидітиме під домашнім арештом. Але хоч би як там було, політичні стрибки міського голови вже добряче втомили місцеву громаду. Думка про те, що у Харкові тихо лише тоді, коли Кернес у від’їзді, стає все більш популярною.