Із бійців 72-ї окремої механізованої бригади, які вимушені були прориватися з території Росії, зняті всі обвинувачення. Цю інформацію підтвердив «УМ» народний депутат України Олесь Доній, який напередодні ввечері зустрічався з хлопцями, їх привезли з Дніпропетровська до Києва. «Там були заступник міністра оборони, командир бригади. Я спеціально ставив це запитання, і мені повідомили, що хлопців ніхто ні в чому не звинувачує», — розповів Доній. Він же підкреслив, що все це відбулося завдяки величезній хвилі підтримки бійців iз боку громадських активістів та преси, які, попри все, вважають хлопців героями.
Повернення бійців додому було схоже на детектив. У Дніпропетровську їх посадили на потяг і повезли до столиці, але кінцевої точки маршруту ніхто не знав. Коли пізно ввечері хлопців висадили на околиці Києва, їх там чекали журналісти, волонтери і батьки. Ситуація була дуже напруженою, частина бійців вимагала повідомити, куди їх везуть і що на них чекає (ходили чутки, що їх хочуть передислокувати в Чернігів), розповідали, що протягом дня їх ніхто так і не нагодував. Після палких дискусій було прийнято рішення повернути бійців до Білої Церкви, де й розташовується їхня частина. «Це розумне рішення, бо хлопцям, перш за все, треба пройти психологічну реабілітацію, а найкраще це зробити саме вдома, в колі рідних», — каже Олесь Доній.
На поруки відпустили і командира однієї з рот 72-ї механізованої бригади, капітана Олександра Портяненка, який узяв на себе відповідальність за відхід через російський кордон. Капітана звинувачували в самовільному залишенні місця служби і навмисному знищенні військового майна, однак Жовтневий районний суд Дніпропетровська прийняв рішення випустити його на поруки. «Ще раз наголошую: ми — не дезертири, не перебіжчики, притулку не просили. Коли вже так сталося, то я прохав, щоб у найкоротший час нас переправили до наших підрозділів, що й було зроблено», — пояснив боєць, додавши, що всі їхні дії контролювала місія ОБСЄ. Портяненка звільнили в залі суду на особисті поруки члена проводу «Правого сектору» Андрія Денисенка та члена правозахисної групи «Січ» Дмитра Реви. Цікаво, що останній ще донедавна сам перебував під підозрою як один із «дніпропетровських терористів», однак після Майдану всі обвинувачення з нього було знято.
Учора ще 72 бійці 72-ї бригади повернулися в Україну. Водночас, за інформацією прес-центру АТО, частину бійців заарештувала російська поліція, звинувачуючи в обстрілах російської території. Журналіст Роман Бочкала уточнив, що йдеться про командира 1-го батальйону і ще чотирьох офіцерів 72-ї механізованої бригади, яких російська влада утримує в СІЗО міста Донецьк Ростовської області. Їх звинувачують у порушенні ст. 356 Кримінального кодексу РФ — застосування заборонених засобів і методів ведення бою, покарання за які передбачає тюремне ув’язнення терміном до 20 років. «Наших бійців намагаються шантажувати, щоб вони дали свідчення проти свого командування, проти України», — пише журналіст на своїй сторінці у «Фейсбуці». Наразі керівництво штабу перевіряє цю інформацію, як і повідомлення про те, що бійці оголосили голодування.
А ТИМ ЧАСОМ...
А от бійцям 51-ї бригади, яких Жовтневий суд Запоріжжя раніше випустив під особисті зобов’язання, таки може загрожувати СІЗО. Військові прокурори подали апеляцію на рішення суду, наполягаючи на тому, що остаточне рішення їхньої долі бійці мають чекати в СІЗО. «Цього в жодному разі не можна допустити. Зараз у Запоріжжі в СІЗО утримують велику кількість сепаратистів i кримінальників. Уявляєте, що буде з бійцями, якщо вони туди потраплять», — поділилася з «УМ» місцева активістка Ірина Губенко. Вони не розуміють, що відбувається, адже розгляд апеляції, який мав відбутися вчора, кілька разів переносили. Коли верстався цей номер, стало відомо, що 9 апеляційних скарг відхилено. Активісти і захисники готові відстоювати своїх бійців до кінця.