За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кількість померлих від геморагічної лихоманки Ебола у країнах Західної Африки станом на 5 серпня сягнула 887 людей. Як повідомляє інформагенція «Рейтер», із них 358 загинуло у Гвінеї, 255 — у Ліберії, 273 — у Сьєрра-Леоне та один хворий — у Нігерії. При цьому понад 60 померлих були працівниками галузі охорони здоров’я й підхопили вірус від пацієнтів, яким намагалися допомогти або дослідити хворобу.
Вакцини проти вірусу геморагічної лихоманки, названої «на честь» річки Ебола, де 1976 року було вперше ідентифіковано цю хворобу, не існує. Як, власне, й лікування — за хворими потрібен особливий нагляд, але побороти лихоманку може лише власна імунна система. У 60 — 90 відсотках випадків вірус призводить до летального результату.
За оцінками ВООЗ, поширення епідемії вийшло з-під контролю. Проблема може безпосередньо зачепити й Україну. За даними Міністерства оборони, у Ліберії та Демократичній Республіці Конго нині перебувають 505 українських миротворців, які беруть участь у місіях ООН. Екс-міністр оборони Анатолій Гриценко днями закликав Президента Петра Порошенка терміново повернути українських миротворців додому, поки епідемія в місцях їхнього дислокування не набула масового характеру. Тим паче, Ліберія, звідки цього разу поширився вірус, уже оголошувала про можливе закриття кордонів, та й інші африканські країни можуть вдатися до такого заходу з метою карантину. У Сьєрра-Леоне через епідемію оголошено надзвичайний стан.
За інформацією Держсанепідемслужби України, протягом останнього часу люди, які приїздили в Україну з ендемічних із цього захворювання країн, у контакті з хворими або тими, щодо кого є підозра на захворювання лихоманкою Ебола, не перебували.
У Європі випадків захворювання наразі не зареєстровано — повідомлення про пацієнта із симптомами лихоманки Ебола в іспанській Валенсії виявилося хибним. 75-річний іспанський місіонер Мігель Пахарес, який справді заразився вірусом Ебола, наразі перебуває у шпиталі в Ліберії. Із підозрою на цю лихоманку госпіталізовано і двох із п’яти його співробітників — місцевих черниць. Міністерства закордонних справ та оборони Іспанії шукають способи перевезти іспанця, який є медбратом і шість років працював у шпиталі у ліберійській столиці Монровії, на батьківщину.
А от до Америки смертельний вірус уже добрався — його виявили у двох громадян США, які повернулися додому з Африки. 59-річну Ненсі Райтбол, що працювала волонтером від релігійної організації у шпиталі в Ліберії, намагаються лікувати у місті Атланта. Стан 33-річного лікаря Кента Брентлі дещо кращий, ніж у жінки. Обом зараженим американцям даватимуть суміш антибіотиків, раніше випробувану лише на мавпах, яких медики зумисне заразили вірусом Ебола.
Міжнародні фінансові організації терміново виділяють для боротьби з лихоманкою в Західній Африці кошти, які будуть розподілені між урядами Ліберії, Сьєрра-Леоне та Гвінеї, а також ВООЗ. Зокрема, близько 200 мільйонів доларів планує спрямувати Світовий банк. Ще 60 мільйонів доларів готовий надати Африканський банку розвитку. Міністерство з питань економічного співробітництва та розвитку Німеччини оголосило про намір виділити на боротьбу з хворобою мільйон євро.
31 липня Всесвітня організація охорони здоров’я та лідери країн Західної Африки заявили про розробку спільного плану щодо боротьби з лихоманкою Ебола, який передбачає виділення 100 мільйонів доларів на оперативне реагування. За даними Бі-Бі-Сі, вже найближчим часом гроші спрямують на зарплати працівникам охорони здоров’я, інформаційну роботу для спростування чуток про хворобу «на місцях» та нагальні потреби хворих, які перебувають у медичних закладах. Стосовно чуток і забобонів, то місцеві мешканці протестують проти кремації померлих від хвороби. Як наслідок, більшість нових заражень відбувається під час прощання з померлим та похорону.
У довгостроковій перспективі кошти підуть на подолання економічних наслідків спалаху лихоманки Ебола та відстеження поширення хвороби.