Бійці 72-ї бригади, які напередодні змушені були відійти з оточення на територію Росії, оголосили голодування з вимогою відправити їх в Україну або хоч дати можливість зустрітися з представниками Української держави. Про це на своїй сторінці в мережі «Фейсбук» повідомив журналіст Андрій Цаплієнко з посиланням на розмову з командиром підрозділу. «Бійці 72-ї бригади та прикордонники заблоковані на території РФ. За словами одного з командирів, ніхто з хлопців не просив притулку в Росії і не зрадив присязі», — пише журналіст, зазначаючи, що хлопців усю ніч викликали на допити і намагалися брати відбитки пальців.
Те, що жоден із 437 українських військових, які змушені були тимчасово перейти на російську територію, не просив притулку в РФ, підтвердили і спостерігачі місії ОБСЄ, до яких, власне, і звернулися українські офіцери з проханням посприяти, щоб контрольно-пропускний пункт «Гукове» у РФ був відкритий для перетину кордону кількома сотнями українських військовослужбовців. У звіті місії спостерігачів ОБСЄ, оприлюдненому на офіційному сайті організації, зазначається, що такі переговори почалися іще 1 серпня. Це був єдиний варіант порятунку, оскільки офіцери, з якими спілкувалися іноземці, пояснили, що у них закінчилися боєприпаси, щоб відстрілюватися від терористів, а всі переговори з сепаратистами про те, щоб відкрити коридор для відступу, були безрезультатними. «4 серпня о 06:00, тоді як українські військовослужбовці все ще перетинали кордон на територію РФ, спостерігачі ОБСЄ чули вибухи і стрілянину зі зброї різних калібрів і бачили густий чорний дим, що йде з місця, де раніше розташовувалася позиція 72-ї бригади на території України», — зазначається у звіті.
Тим часом 195 бійців 72-ї бригади, які повернулися в Україну, нині утримують у Дніпропетровській прокуратурі. Командира однієї з рот 72-ї бригади, капітана Олександра Портяненка, який узяв на себе відповідальність за перетин кордону РФ солдатами бригади, збираються судити за статтями «Самовільне залишення місця або частини служби» та «Умисне знищення або пошкодження військового майна» (бійці перед відходом знищили зброю, щоб вона не дiсталася ворогу). Якщо справа дійде до суду, активісти і правозахисники готові відстоювати честь бійців, як це сталося в Запоріжжі у справі військовослужбовців 51-ї бригади. «Людям діватися було нікуди, і всі це прекрасно розуміють. Я думаю, якщо справа дійде до суду, можна сподіватися на той результат, що був у Запоріжжі. Принаймні ми готові захищати інтереси цих бійців», — заявив «УМ» головний спеціаліст Дніпропетровського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олег Ступак.