Переселення, нехай і вимушене, із зони АТО посприяло не тільки можливості тим, кого так довго політики ділили на «схід» і «захід», подивитися один одному у вічі й позбавитися багатьох стереотипів, а й організувати своєрідний культурний обмін. Зокрема, в багатьох переселенців виникло зацікавлення українською мовою, яка стільки років була для них каменем спотикання і предметом гарячих дискусій. Саме тому в Києві стартувала спеціальна навчальна програма для переселенців із Донецька, Луганська та Криму.
Проект виник на основі безкоштовних курсів української мови, започаткованих народним депутатом Олесем Донієм. Ці курси розпочалися ще в жовтні минулого року і охопили 17 міст, включаючи Севастополь, Донецьк та Луганськ. «Влітку ми мали робити перерву, але до нас надійшло дуже багато заявок на навчання від біженців зі сходу та Криму, от ми і вирішили зробити літній експрес-курс», — розповідає «УМ» координатор проекту Олена Базилівська. Інформацію про курси відвідувачі знаходили у «Фейсбуці» на сторінці проекту «Безкоштовні курси української мови».
Зараз діє група з 14 осіб, але, за словами організаторів, охочих дуже багато, тому на черзі — відкриття другої. Аудиторія курсів — вихідці зі сходу України та Криму, хоча пізнати тонкощі української мови прагнуть і троє росіян, що переїхали в Україну. Наймолодшому слухачевi 18 років, а в середньому це люди 25—30 років. «Комусь українська мова потрібна на роботі. Наприклад, у нас є педагоги, які мають володіти українською мовою. Основна ж мета всіх — інтеграція в київське суспільство», — коментує «УМ» пані Олена. Крім навчання українській мові переселенців, активісти займаються організацією майстер-класів і лекцій iз вивчення української мови для учасників АТО та дітей переселенців.
Добра справа одразу знайшла відгук. Із приміщенням допомагали всім миром. Зараз заняття проходять в Київському молодіжному центрі праці, що на вулиці Богдана Хмельницького, який паралельно займається і працевлаштуванням переселенців. Раніше із приміщенням допомагали видавництво «Смолоскип», Спілка письменників України, Київський автомотоклуб. Нещодавно організатори заручилися підтримкою Міністерства освіти України, яке готове допомогти з приміщенням наступного навчального року.
У проекті задіяно 8 викладачів. Це переважно студенти-випускники та аспіранти Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Києво-Могилянської академії. Викладачі працюють винятково на волонтерській основі. «Я розглядаю професію не як роботу, а як служіння. Насправді ми отримаємо набагато більше, ніж даємо. Так приємно бачити, коли люди починають розмовляти українською і заохочувати до цього своє оточення», — коментує «УМ» викладачка курсів Катерина Мельник.
«Основне завдання експрес-курсу — навчити людей основам лексики і фонетики: поповнити їх словниковий запас і навчити правильнiй вимовi. Ми багато читаємо. Це переважно сучасна українська література або ключові історичні та публіцистичні праці. Наприклад, ми читали роботи Грушевського та Шепелєва», — розповідає пані Катерина.
У вересні розпочнуться заняття в основній групі, тому слухачі експрес-курсів та всі охочі зможуть долучитися до них.