Доки на сході країни тривають бої, звільнені Слов’янськ, Краматорськ та інші населені пункти потроху повертаються до нормального життя. За наказом Президента Порошенка у вівторок тут відбулася нарада за участю першого заступника голови адміністрації Президента України Геннадія Зубка, яка мала дати оцінку стану об’єктів інфраструктури Слов’янська та навколишніх сіл. Підбиваючи підсумки наради, Зубко заявив, що в першу чергу відновленню підлягатимуть школи, лікарні, дитячі садки, житлові будинки, а також об’єкти водо- та енергопостачання. Воду та електроенергію чиновники пообіцяли слов’янцям уже до кінця тижня, а школи, пологовий будинок будуть відновлені до 1 вересня, повідомила народний депутат України Ірина Геращенко. За словами Прем’єра Арсенія Яценюка, який учора теж побував у Слов’янську, на відновлення регіону потрібно 8 млрд. грн.
На порядку денному і питання з правоохоронними органами. Як заявив начальник департаменту внутрішньої безпеки МВС Валерій Боднар, третина особового складу слов’янської міліції зникла безвісти. «Ми не виключаємо, що ці люди вирушили у Донецьк разом із сепаратистами. А решту чекає переатестація», — зазначив він.
А от населення, яке залишило місто, тікаючи від війни, поступово повертається до своїх домівок. За офіційною інформацією, до Слов’янська вже повернулося більше 3 тисяч біженців, хоча місцеві жителі називають цифру до десяти тисяч. Учора в Слов’янську запрацювала телевишка та вiдновили мовлення Першого Національного. Запрацював пенсійний фонд і мешканці отримали пенсії, на черзі — зарплати бюджетникiв. «Люди не могли отримати свої кошти через заблоковані рахунки казначейства, але до кінця тижня всі соціальні виплати мають надійти», — коментує ситуацію Ірина Геращенко.
Крім відновлення інфраструктури, в регіонах потроху піднімається настрій населення. «Так приємно бачити людей без страху в очах. Місто оживає. Настрій піднесений, бо людям нарешті виплатили пенсії, — ділиться з «УМ» житель Краматорська Віталій Рязанцев, — приємно, що ввімкнули українське телебачення, бо дивитися російські зомбуючі телеканали не було вже сил. Запрацювали підприємства».
Щоправда, він визнає, що, незважаючи на загальне піднесення, прихильники ДНР нікуди не поділися. «Таких, що підтримують так звану «Донецьку народну республіку», мало, але вони дуже агресивні, — ділиться пан Віталій, — чим людина менш інтелігентна та менш освічена, тим більше вона піддається пропаганді російських брехливих ЗМІ та підтримує сепаратистів». На думку Ірини Геращенко, 60% щиро підтримують нову українську владу і визнають, що перебували в інформаційному полоні, 30% ставляться з недовірою, а 10% — відверто вороже. Але в цьому і полягає демократія, щоб знаходити компроміси між різними точками зору».
Наразі Слов’янськ отримує гуманітарну та психологічну допомогу. «Під час акції «Діти неоголошеної війни» громадські організації та волонтери за 5 останніх днів передали близько 28 тонн гуманітарної допомоги для дітей Слов’янська та прилеглих населених пунктів. Також у вівторок до Слов’янська відбула бригада з 30 психологів, які представляють державну службу з надзвичайних ситуацій України», — повідомляє речник Інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко.