Якщо до останнього часу Росія ще якось намагалася зберігати норми пристойності, всіляко заперечуючи свою військову присутність в Україні і прикриваючись лише «захистом інтересів російськомовного населення» та «підтримкою права населення Донбасу на самовизначення», то відучора, схоже, наші сусіди, перейшли і цю межу. Учора о 6.15 ранку під авіаційний обстріл потрапили жителі містечка Сніжне на Донеччині. Як повідомила агенція «Інтерфакс» із посиланням на штаб бойовиків, ракети потрапили в приміщення податкової адміністрації та один із під’їздів житлового будинку. Сепаратисти повідомили, що в результаті бомбардування 10 людей загинуло, є багато поранених, однак на момент, коли здавався номер, ця інформація ще уточнювалася.
Місцеві мешканці переконані, що удар було завдано українськими ВПС, оскільки заходили літаки з боку шахти №18, як раніше літаки ЗСУ, які бомбардували позиції бойовиків біля Савур-Могили. Однак, за інформацією керівника групи «Інформаційний спротив» Дмитра Тимчука, від понеділка (після того як терористи збили Ан-26 сил АТО) авіація українських силовиків вильотів не здійснювала. Також, за даними «ІС», авіатехніки, здатної виконувати такі бойові завдання, у терористів немає, тож, лишається припустити лише одне: напад на мирне населення здійснили російські льотчики, щоб створити відповідну «картинку» напередодні розгляду українського питання на засіданні Ради Європи, яка відбудеться сьогодні в Брюсселі.
Про те, що авіаудар по Сніжному було завдано невідомими провокаторами, заявив і речник інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко. Експерти припускають, що для цього могли бути використані українські літаки, захоплені Росією на аеродромах у результаті анексії Криму. Такі літаки розпізнаються українськими наземними системами, як «свої», тому проти них дуже важко воювати. «На літаках стоїть «радіолокаційний відповідач», який, при опроміненні РЛС, дає відповідь про державну приналежність літака. Всі літаки, взяті москалями з Криму, на таке опромінення дадуть відповідь «свій». Припустимо, оператор СОУ ігнорує сигнал відповідача і відкриває вогонь. Але багато ЗРК маєть напівактивну систему наведення за принципом «вистрілив і забув». Тобто під час польоту ракета вже наводиться самостійно. А ракетна головка самонаведення може не навестися на «свою» ціль. Так що проти наших літаків у нас шансів практично немає», — пояснює ситуацію на «Фейсбуці» журналiст Денис Попович.
Багато запитань залишилося і з приводу ураження українського транспортного літака Ан-26, збитого в понеділок на висоті 6500 метрів. Наземної зброї, здатної уразити ціль на такій висоті, у терористів немає. «Судячи з повідомлень пілотів, розглядаються дві версії того, як могли збити літак. Перша — це те, що літак було збито потужною самонавідною ракетою із ЗРК «Панцир», імовірно, з території РФ, або самонавідною ракетою Х24 класу «повітря-повітря» із російського винищувача, що був піднятий із російського аеродрому «Міллерово». На щастя, всі пілоти встигли залишити підбиту машину», — повідомив журналістам представник РНБО Андрій Лисенко. А очільник СБУ Валентин Наливайченко заявив, що у них є беззаперечні докази причетності російської сторони до атаки на АН-26.
Терористи поспішили запевнити, що п’ятеро із восьми пілотів потрапили до них у полон, хоча у Міністерстві оборони підтвердили захоплення лише двох військовослужбовців. А лідер «Свободи» Олег Тягнибок учора повідомив, що, за його інформацією, п’ятеро льотчиків розшукали наші бійці і нині вони перебувають у безпеці. Сам же підбитий літак розтягли на металобрухт місцеві жителі.
Від обстрілів постраждали й населені квартали Луганська — Мирний, Степовий, Ольховський, а також тролейбусне депо, аптечний склад, стоматологічна клініка. Лише за три останні дні тут загинули 17 мирних жителів, 73 отримали поранення, у зв’язку з чим 15,16 та 17 липня у Луганську оголошено жалобними. Учора ж жалобу оголосили і на Донеччині.
Водночас Україна продовжує апелювати до світової спільноти з вимогою називати речі своїми іменами і разом подбати про колективну безпеку. «Це питання не лише України, а й безпеки Європи і всього світу», — наголосив заступник глави адміністрації Президента Валерій Чалий під час зустрічі з главами закордонних місій. І додав, що «Україна має право захищати себе, а міжнародна спільнота нарешті повинна переходити до більш рішучих дій». Можливо, сьогоднішнє обговорення українського питання на Раді Європи і стане стимулом для такого переходу.