Напередодні підписання економічної частини Угоди про асоціацію з Євросоюзом соціологи з’ясували, як змінилися настрої населення щодо вектора зовнішньополітичного спрямування України. Як зазначають експерти, значна частина суспільства чекає від підписання позитивних змін, а підтримка євроінтеграції сягнула найвищого рівня за останні роки. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного спільно Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Центром Разумкова з 14 до 18 травня в усіх регіонах країни, за винятком Криму. Усього було опитано 2011 респондентів, теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
За словами директора «Демініціатив» Ірини Бекешкіної, підтримка вступу України в Євросоюз на сьогодні становить 53% — це найвищий показник за увесь час проведення досліджень. Проти членства в ЄС виступають 35,5% опитаних, решта зі своїм ставленням до цього питання поки що не визначилися.
Водночас підтримка Митного союзу неухильно падає. За входження України в це об’єднання Росії, Білорусі та Казахстану тепер виступає 24,5%, проти — 61%, не визначилися — 14% респондентів. За 5 років Митний союз втратив понад 33% своїх прибічників.
Принагідно соціологи поцікавилися, чи відчувають українці себе європейцями. Ствердно на це запитання відповіли тільки 38% громадян, негативно — 54%. Порівняно з груднем 2013 року частка тих, хто не почувається європейцем, зросла з 50% до 54%.
«Можна сказати, що отримані наприкінці 2013 року результати опитування відображали радше ситуативний сплеск проєвропейських настроїв, а не довгострокову тенденцію», — коментує Ірина Бекешкіна. І зазначає, що засмучуватися через такі результати не варто, оскільки, незважаючи на останні тенденції, з кожним роком кількість українців, які відчувають себе європейцями, зростає: «Якщо порівняти нинішнє дослідження з 2008 роком, то на той час лише 25% громадян вважали себе європейцями, а 70% — ні. На сьогодні, як ми бачимо, показники кращі, що свідчить про наявність позитивної динаміки».
У регіональному розподілі найбільше тих, хто вважає себе європейцями, серед мешканців Західної України — 59%, а найменше на Донбасі — 11%. У центрі країни приналежність до Європи відчувають 43% населення, на півдні — 38%. За словами соціологів, основні причини, чому люди не відчувають себе європейцями, — низькі заробітна плата, соціальні виплати й матеріальне забезпечення.
Відповідно, саме покращення життя українці передусім очікують від підписання Угоди про асоціацію з ЄС. І в цьому полягає великий ризик розчарування, адже експерти попереджають: швидких змін сподіватися не варто.
«Головна загроза як рейтингу Президента Порошенка, так і підтримці Євросоюзу в суспільстві полягає у помилковості сприйняття Угоди про асоціацію. Ніхто нічого нам не дасть, якщо ми самі не докладемо до цього зусиль. Люди не повинні думати, що, підписавши в п’ятницю Угоду, в суботу вони стануть членами ЄС і житимуть по-європейськи. На це потрібен час», — наголошує в коментарі «УМ» голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук. При цьому, зазначає експерт, якщо влада проводитиме реформи оперативно, як належить, — це однозначно зашкодить її рейтингу: «Зробити все й відразу неможливо. Але потрібно терміново проводити реформи, які необхідні суспільству».
За словами Ігоря Бураківського, директора Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, у першу чергу необхідно реформувати судову і правоохоронну системи, це нагальні проблеми суспільства.
Експерти попереджають, що головні проблеми, які можуть чекати на Україну після підписання Угоди про асоціацію, — надмірна бюрократичність, корумпованість та необхідність реформування системи державного управління. «В уряду і Президента має бути чітка система реформ. Саме підписання Угоди з ЄС нічого не змінює, якщо не провести скрупульозної роботи в державних органах», — наголошує пан Ігор.
А головним зовнішнім викликом для європейського курсу України фахівці називають агресію, тиск та всебічне перешкоджання з боку Росії, які лише посилюватимуться.