У невеличкому містечку Узин, що на Київщині, панують пристрасті: за наказом місцевої влади було знищено інсталяцію, створену дитячими руками. Чиновним мужам не сподобалися деякі патріотичні вислови та малюнки, якими підлітки прикрасили місцевий паркан, висловлюючи свою громадянську позицію.
«Спочатку діти хотіли провести флеш-моб за прикладом харківських «ультрас», але потім вирішили за краще розмалювати патріотичними кольорами паркан. Так виникла акція «Єдина Україна». Звернулися до мерії, а там їм запропонували провести конкурс малюнка на асфальті. Ви уявляєте це: чотирнадцятирічні хлопці з крейдою щось малюють на асфальті? Потім нам у пiку в мерії вирішили провести конкурс вишиванок», — розповідає всі перипетії скандалу місцева жителька Ольга Цуканова.
Врешті-решт школярі вирішили все зробити по-своєму і звернулися по підтримку до простих узинців. Акція переросла у всенародну: підприємці дали гроші на фарби, пензлики. «Кошти виділив власник цукрового заводу, підприємці. Давали і прості люди — хто по 10, хто по 20 гривень. Під час роботи підприємці організували харчування дітей, підгодовували їх», — каже пані Оля. Протягом шести днів близько 80 дітей перетворили 300 метрів сірого паркану на яскраву картинку.
Однак деякі малюнки не припали до душі мерові міста, який кілька разів намагався втрутитися у процес дитячої творчості. Особливий протест викликав патріотичний і по-юнацькому відвертий вірш 14-річного Богдана Дейнеки: «Кордон не пройде вузьколобий супостат. Йому, кацапу, піддамо під сраку. Нас не зупинить жоден казнокрад у спробі випхати оту собаку». Спочатку, як стверджують свідки, Олександр Охріменко вимагав змінити деякі слова вірша, всіляко ображаючи хлопця, а потім, коли усі розійшлися, наказав замалювати вірш та інші, не надто «політкоректні» з його точки зору, зображення.
«У нашому містечку проживає багато російськомовних громадян, і такі слова їх ображають. До мене було багато звернень зі скаргами на цей напис, тому було прийнято рішення про його зафарбування. Ми на своїх парканах в Узині не дозволимо розміщувати такі написи. Крапка», — прокоментував ситуацію «УМ» Олександр Охріменко.
Позиція мера міста зрозуміла. А от як після цього пояснити дітям, як відстояти своє право на патріотизм та свідому громадянську позицію — питання відкрите. Схоже, що юні узинці ці уроки проходитимуть за межами рідного містечка.
Коли минулого року в Києві куратор виставки «Велике і величне» Наталія Заболотна напередодні візиту туди екс-Президента Януковича знищила картину Володимира Кузнєцова «Коліївщина: Страшний суд», замалювавши ще не завершену роботу чорною фарбою, це переросло у величезний скандал у мистецьких колах. Дії Заболотної були визнані актом вандалізму. І не треба казати, що підліток із маленького містечка і відомий художник — фігури різного масштабу. Авторське право на самовираження ще ніхто не скасовував.