Якщо ви заходили до магазинів делікатесів, де продають екзотичні овочі й фрукти, різнi молюски, то не могли не помітити живих квітів. Наприклад, запакованих заморських фіалок на невеличких лоточках. За гривню навіть одну квіточку не купиш — і не тому, що продають не поштучно, а на вагу. Втім, для чого зараз магазинні делікатеси?! Весна — пора цвітіння акації, фіалок, настурції, кабачків, які можна вживати в їжу з користю для власного організму. За кордоном, де уже десятиліттями пропагують здоровий спосіб життя і вітається креативно-екологічний підхід навіть до повсякденних справ, існує виокремлена так звана квіткова кулінарія. Щоб бути здоровішим, можемо її впроваджувати і на своїй кухні.
По-французьки
Лише фіалки — то ціла кулінарна галузь. Популярний французький десерт із зацукрованих фіалок придумали в Тулузі й називали його violettes de Toulouse. Із Франції мода на зацукровані фіалки прийшла до Австрії, де до них додалося особливе романтичне забарвлення: запрошення молодої людини в кав’ярню на їстівні «фіалки» і зараз розцінюється австрійською дівчиною як освідчення в коханні. (У багатьох «талмудах знавців» фіалка вважається квіткою флірту і зваблювання). Сьогодні багато французьких і віденських кондитерських радує гурманів не лише зацукрованими фіалками, а й фіалковим суфле і джемом, а також морозивом і пухкими бісквітами з цими квітами.
Ми почнемо з найпростішого — приготування зацукрованих фіалок для тортів чи десертів. Щоб зробити зацукровані квіти для прикрашання випічки, потрібно злегка збити яєчний білок і за допомогою тонкого пензлика покрити ним пелюстки чи пуп’янки. Крім фіалок, це можуть бути троянди, жасмин, настурція, бузок. Поки білок не засох на квітах, треба обсипати їх цукровою пудрою через ситечко. Далі треба струсити зайву пудру і висушити фітозаготовку на паперових рушниках чи серветках. Більші квіти, наприклад троянди, щоб не зім’яти, потрібно обв’язати ниткою чи тонким дротом навколо недовгого стебла і підвісити квіткою донизу. Зрозуміло, троянда висихатиме довше.
Дуже вишукана і смачна страва — млинчики з акацією по-французьки. Зберіть кетяги квітів акації (підійде лише біла акація), промийте їх і просушіть. На чотири порції візьміть склянку просіяного пшеничного борошна, три яйця, дрібку солі, столову ложку соняшникової олії, пакетик ванільного цукру й склянку молока. Яйця збийте, додайте борошно та решту інгредієнтів і добре вимішайте. Вмочайте грона акації в кляр і обсмажуйте з обох боків на соняшниковій олії до золотистого кольору. Присипайте відразу цукровою пудрою. Або смакуйте зі сметаною, джемом чи медом. Такі диво-млинці що гарячі, що холодні — дуже смачні: з тонким ароматом літа...
Подібні млинчики можна приготувати із квітів цілющої бузини. Тісто готуємо так само, як і для акації. Якщо приготувати густе тісто — матимемо пончики з квітами бузини. Візьміть півсклянки теплого молока, розчиніть у них 30 г свіжих дріжджів, півтори столової ложки цукру, дрібку солі й склянку борошна, замісіть тісто, накрийте його серветкою і поставте на годину підходити. А далі розітріть три жовтки з двома столовими ложками цукру, розігрійте 50 г вершкового масла і додайте це до тіста. Всипте ще склянку борошна, додайте ложку горілки чи рому і замісіть тісто. Воно має відлипати від рук. Нехай постоїть хоча б 20 хвилин, а потім розкачайте його товщиною приблизно 5-7 мм, виріжте склянкою кружечки, викладіть на них ретельно промитi й висушені серветкою квіти бузини, загорніть у пончики й обсмажте з усіх боків у великій кількості киплячої соняшникової олії. Насамкінець присипте цукровою пудрою.
І суп, і салат
Для багатьох найулюбленіша квіткова страва — квіти кабачків у клярі. Кляр, знову ж таки, готується так, як і в попередніх рецептах. «Родзинка» цього кулінарного витвору в тому, що попередньо ретельно помиті квіти з обрізаними чашколисточками і тичинками начиняють смачною сирною сумішшю. На 200 г сиру потрібно взяти три столові ложки цукру, два жовтки, дві столові ложки сметани, жменю родзинок і пакетик ванільного цукру — усе перемішати. Нафаршировані квіти кабачків треба акуратно занурити у кляр, обсмажити і їсти гарячими.
Про користь настурцій достатньо багато сказали фітотерапевти, тому в аптеках ліків на основі цієї рослини дуже багато. Настурція містить мінеральні солі, ефірні та гірчичні олії, харчові волокна, має бактерицидну дію. Навіть вважається природним антибіотиком. І з квітів настурції можна приготувати несподівано смачні страви. Скажімо, суп-крем помідоровий із квітами настурції. Потрібні літр води, великий пучок зелені (петрушка, селера, кріп, цибуля — усього приблизно порівну), півкілограма помідорів, 50 г вершкового масла, цибулина, морквина, по столовій ложці борошна та цукру, три столові ложки сметани, сіль та перець до смаку, кілька квітів настурції (їх заздалегідь полийте лимонним соком, щоб вони були ще смачнішими і яскравішими.
Спочатку приготуйте бульйон із зелені. Поріжте цибулю, моркву і помідори і протушкуйте їх окремо на вершковому маслі, додавши трішки бульйону. Подрібніть овочі в блендері чи протріть крізь сито і додайте до бульйону. На пательні просмажте борошно до ледь золотистого кольору і розведіть його (охолодженим) зі сметаною. Все також влийте в каструлю і доведіть суп до кипіння. Посоліть і поперчіть, додайте цукор. Подавайте зі сметаною, зверху суп присипте зеленню і викладіть квіти настурції.
Своїх гостей чи домашніх ви можете також здивувати квітково-екзотичним салатом із настурцій і авокадо. Потрібні будуть 10 квітів настурції, жменя листя настурції, дозріле авокадо, пучок салату, невеличкий пучок кропу, по ложці соку лимона та апельсина, 5 столових ложок оливкової олії, столова ложка меду, сіль і перець за смаком. Промийте і висушіть листя салату та настурції і розірвіть їх на дрібні шматочки. Наріжте зелень кропу, авокадо і перемішайте все це у мисці. Додайте помиті і висушені серветкою квіти та листя настурції i салату. Із меду, цитринового соку, оливкової олії і приправ приготуйте соус. Залийте салат і швидко подавайте до столу.
ПРИПРАВА