Державна прикордонна служба України вчора сама опинилася «за кордоном». Громадські активісти влаштували перформенс біля дверей відомства, поставивши будку та шлагбаум і виставивши свій прикордонний пост. Так активісти Майдану відреагували на численні атаки терористів на сході України, де постійно гинуть українські вояки. Якби кордон був «на замку», таких проблем не було б, упевнені люди.
«Вони мають усі засоби, щоб повністю перекрити кордон, але чомусь цього не роблять», — каже «УМ» Сергій Бойко, представник Люстраційного комітету Майдану. Саме тому громадські та силові організації Майдану вирішили змусити подати у відставку головного прикордонника країни Миколу Литвина. На його ім’я передали звернення, де докладно пояснили, чому він має піти, наводячи факти порушень i зловживань.
«Він сидить на своїй посаді вже 11 років! Усі ми добре знаємо, як до цього часу працювала ця служба: хабарі, корупція, «дірявий» кордон. Але головне зараз, що ми маємо безліч доказів, як бойовики перетинають кордон з Україною, перевозять сюди зброю і вбивають наших хлопців. Чому їх пропускають?» — запитує Дмитро Карп, член Кола народної довіри.
Претензій до прикордонників, як і до силовиків, справді у людей накопичилося чимало. За останніми резонансними повідомленнями, саме прикордонники через пункт пропуску «Довжанський» безперешкодно впустили до Росії самопроголошеного «губернатора» так званої Луганської народної республіка Валерія Болотова. А через деякий час Болотов так само безперешкодно перетнув кордон i повернувся в Україну. Державна прикордонна служба розповсюдила повідомлення, що на пункт напали 200 озброєних бойовиків, які й відбили свого лідера. Однак комісія, яка побувала на місці подій, жодних слідів такого масштабного бою не знайшла. Є претензії до прикордонників і в журналістів каналу ICTV, які стверджують, що в Росії їх затримали і допитали саме «за наводкою» своїх же охоронців кордону.
Замість очікуваного Миколи Литвина до активістів вийшов начальник відділу Держприкордонслужби, полковник Сергій Сердюк. Однак він, як кажуть, «був не в темі», тому пообіцяв до вечора дати відповідь на вимоги протестувальників. Після цього полковник разом iз колегами швидко закрився в будівлі Прикордонної служби, викликавши обурення активістів. Принаймні 14-та сотня Майдану, яка була присутня на акції, зізналася, що якби була команда, вони легко б зайняли будівлю. Проте активісти вирішили дати очільнику прикордонної служби час до вечора.
«Ми прийшли говорити з Литвином, чому вийшов Сердюк — нам не відомо. Будемо чекати їхньої реакції, і якщо в Литвина не вистачить мужності піти, будемо застосовувати всі правові методи, аби його звільнити», — каже голова Антикорупційного комітету Майдану Олексій Ісаєв. За його словами, Держприкордонслужба потребує негайного реформування. «Як показує практика Одеси чи Дніпропетровська, де до керівництва приходять люди, які хочуть змінити ситуацію, в них це виходить досить швидко. Міліція їх слухає, тому ніяких сепаратистів чи розгулу бандитизму в них немає», — запевняє «УМ» Ісаєв. Так само, переконує він, у нас є багато прикордонників, які хочуть служити Україні, і як тільки прийде нормальне керівництво, проблема з бойовиками на сході швидко вирішиться.