Бабуся, до якої я підійшла купити ревеню, змовницьки прошепотіла: «Лікує від любовних недуг. З’їси — за ким «сохнеш», враз відверне». «Та мені б — для пирога». Відповідь, здається, розчарувала літню жінку. Але вона швиденько «оговталася», бо стояла ж, щоб продати свіженький товар зі свого городу. Ще розповіла про купу корисностей ревеню: i рум’янець з’явиться на щоках, i волосся та нiгтi стануть мiцнiшими, i депресiя зникне. Бабуся мене переконала. Я купила кілька величезних пучків ревеню. Запитаєте, навіщо мені його так багато? Безперечно, спечу пиріг із ревеню. І супчик-холодник зготую, і голубці...
Замість капусти і лимона
«Ти знаєш, скільки в цьому листочку ревеню всього? — запитує мене сестра Валентина з Житомирщини, загортаючи в нього голубець. — Наша Таїса Павлівна (сільський лікар, за «сумісництвом» — сімейний і, за «сумісництвом» же — знахар і порадник від усього і всім, як то буває по селах) каже, щоб не минали період ревеню. Він — добрий для шлунка, кишечнику, жовчного і сечового міхура, нирок. А ще — розріджує й очищає кров, поліпшує настрій, стабілізує серцебиття. Корисний він для чоловіків похилого віку, та й для жінок у період вікових змін, особливо якщо він ускладнений неврозами і тривожним настроєм. І для тебе — також (вона зазвичай «приколюється» з моїх дієтичних потуг): він сприяє схудненню».
Щодо голубців iз ревенем, то рецепт начинки — класичний: або присмачені приправами фарш, рис, цибуля, морква; або все це — без м’ясного складника. А загортати голубці потрібно в промиті, обрізані від прожилок і ошпарені молоді листки ревеню. Кислинка листя надає звичній страві незвичного смаку.
Черешки ревеню, що залишилися, використаємо для приготування салату. Найперше — їх треба почистити: зачепіть ножем шкірку на місці крайнього зрізу і тягніть доверху — вся шкірка здиратиметься рівним пластом. Для салату «Курчатко» три черешки ріжемо впоперек волокон на пластівці — якнайтонше. На півгодинки ставимо їх у холодильник. Тим часом чистимо і тремо на крупній тертці дві соковиті морквини, нарізаємо половину пучка пір’я цибулі, трішки кропу і петрушки. З’єднуємо овочі й заправляємо олією або легким магазинним майонезом. Можна власноруч приготувати нескладну заправку: змішати дві столові ложки оливкової олії, кілька краплин бальзамічного оцту, чайну ложку цукру і третину чайної ложки солі.
Ще один варіант салату з ревенем — із червоним буряком. Поріжте зварений коренеплід і черешок ревеню кубиками, посоліть, поцукріть і заправте сметаною — буде смачно!
Щоб приготувати суп-холодник із ревеню, беріть 300 г свіжих черешків ревеню, до півкілограма морської риби (підійде будь-яка: все залежить від ваших гастрономічних уподобань і купівельної спроможності), 2-3 картоплини, 2 варені яйця, по пучку кропу і зеленої цибулі. Суп готуємо у кілька етапів.
Спочатку кубиками нарізаємо ревінь і опускаємо у киплячу воду. Нехай покипить хвилин 5-7. Вимикайте вогонь, накривайте каструлю кришкою, і нехай відвар настоюється години дві. Тим часом в окремій посудині відваріть порізану на порційні шматки рибу з цілою картоплею до готовності. Далі процідіть відвар ревеню і готуйте страву до подачі. Наріжте зелень петрушки та кропу і, перетерши її з сіллю, змішайте зі шматочками відвареного ревеню. Зелену масу розподіліть по тарілках і туди ж додайте кубиками порізану картоплю і яйця. А далі покладіть у тарілки рибу і залийте все холодним процідженим відваром. Така холодна юшечка — рятівна страва у літню спеку.
Пироги від подруг
Щойно на городах викинув своє лапате листя ревінь, як відразу подруги запросили мене на пироги, начинені цією рослиною. Спробуйте такі спекти вдома і ви.
Пиріг сирно-ревеневий від мами двох чудових синочкiв, поетеси i зразкової господинi Марини Суржок. Тісто для нього готуємо класичне дріжджове. Спочатку 25 г свіжих дріжджів треба розвести в 250 мл теплого молока та додати 2 столові ложки цукру; додати півлітрову баночку борошна і дрібку солі; замісити рідке тісто і поставити, щоб підійшло. А далі всипати ще півлітрову баночку борошна, вбити яйце, додати 25 г соняшникової олії, 50 г вершкового масла (розтопленого) і ваніль, знову замісити, але вже м’яке, еластичне тісто (якщо потрібно — додати борошно, скільки вбере), і знову дати підійти.
Пиріг має бути двошаровий. Спочатку викладіть тонким шаром (приблизно 2 см завширшки) тісто, а зверху — порізаний на пластинки ревінь, пересипаний коричневим цукром. Далі — знову шар тіста, на який викладатимете сирну масу. Щоб її приготувати, пропустіть крізь м’ясорубку півкілограма вершкового сиру, додайте жовток, півсклянки цукру і ванілін. Добре перемішайте і всипте по жмені родзинок і дрібними кубиками порізаний ревінь. Прикрасьте ягодами, які є (скажімо, полуницями). Випікайте до рум’яності у духовці, розігрітій до 190 градусів.
Пиріг iз ревенем і заварним кремом моя чудова подруга, неперевершена кулiнарка Ольга Пирогова готує у такий спосіб. Спочатку робить корж-основу. У кухонному комбайні перемелює по 100 г пшеничного і цільнозернового борошна, додає чверть чайної ложки меленого кардамону, 2 столові ложки цукру, дрібку солі, 70 г вершкового масла і яйце. Усе перемішує. Якщо тісто не формується, треба долити трішки холодної води. Сформувати з тіста кулю і придавити, щоб вийшов диск. Загорнути кухонною плівкою і поставити в холодильник мінімум на годину. Далі розкачати тісто товщиною 6-7 мм. Перекласти його у форму для випічки і попроколювати поверхню за допомогою виделки. Випікати 10-15 хвилин при температурі 180 градусів.
Для начинки потрібно сік одного апельсина, 2 столові ложки меду, 7-8 середніх стебел ревеню, 3 яйця, 100 г цукру, 120 г сметани, 60 мл молока, половина чайної ложки кардамону, чайна ложка ванільного екстракту. Спочатку доводимо до кипіння апельсиновий сік зі 120 мл води. Додаємо почищений і порізаний на маленькі кубики ревінь і варимо хвилини дві. Витягуємо ревiнь за допомогою шумівки і перекладаємо у миску. Продовжуємо готувати сік, поки утвориться соус (хвилин 15 на повільному вогні). Знімаємо з вогню і додаємо мед.
Окремо збиваємо яйця, цукор, сметану, молоко, додаємо кардамон і ваніль, а потім починаємо формувати пиріг. Викладаємо ревінь рівним шаром на спечений корж. Покриваємо кремом і ставимо у духовку, щоб пиріг підрум’янився (на 20-40 хвилин — залежно від розміру пирога). Дістаємо з духовки, і, дочекавшись, щоб пиріг охолов, поливаємо апельсиновим соком і посипаємо цукровою пудрою. Все — можна кликати усіх до столу.
ПРО ЗАПАС
«Ням-ням» від мами і письменниці Тетяни Щербаченко
Із ревеню можна приготувати оригінальні закрутки. Варення з ревеню і бананів — не пробували?! Спочатку треба почищені стебла ревеню порізати на кубики (1х1 см) і засипати цукром (на кілограм кубиків ревеню потрібно півтора кілограма цукру). Залишити на ніч. На ранок шматочки ревеню плаватимуть у прозорому сиропі. Його треба зцідити. Проціджуємо настій, доводимо до кипіння і заливаємо окропом ревінь. Коли охолоне, знову треба процідити, довести до кипіння і залити. Насамкінець витискаємо у масу сік одного лимона і ріжемо на пластинки три банани. Доводимо варення до кипіння, кип’ятимо 5 хвилин, вимикаємо, розливаємо у стерилізовані банки — і в холодне місце. Хай стоїть до зими, якщо раніше не з’їсте.
Про запас можна приготувати ревеневий мармелад. Малеча назвала ці ласощі — «Ням-ням». Ревiнь готуйте так, як у попередній заготовці: тричі кип’ятіть і заливайте сиропом кубики ревеню. А потім додавайте ягоди чи фрукти, які є на грядці чи заморожені. Тетяна радить поєднувати черешки ревеню із замороженими сливами або свіжими полуницею чи малиною. Потрібно все разом закип’ятити, подрібнити в блендері й після цього хвилин п’ять проварити. Розлити в банки і закрутити. Взимку матимете прозорий, кольоровий, запашний, смачний мармелад, «хоч ножем ріж», каже письменниця.