Потік листів на конкурс «Ягода-малина» від вас, наші шановні читачі, переконує — вірною дорогою крокуємо! На превеликий жаль, просто місця на шпальті не вистачає, аби надрукувати всі ваші переписи, інакше шпальту прийшлося б перейменувати зі «Смачного життя» на «Солодке...».
Проте навіть серед такої кількості листів змусив звернути на себе увагу лист від Наталі Мартиненко із села Степне, що на Полтавщині. Наталя надіслала нам 35 (!) оригінальних і цікавих рецептів, серед яких, як на мене, такі несподівані, як, скажімо, помідори в яблучному соку, варення з липи чи з бузини. Редакція поставила переді мною завдання зазнайомитися з такою цікавою дописувачкою ближче, і ось надійшов ще один лист від Наталі. Вона пише, що члени її сім'ї є постійними читачами нашої газети вже понад 10 років, а Наталя, крім того, є ще й постійною учасницею багатьох конкурсів, які влаштовує наша газета на своїх сторінках, і навіть у 1997 році стала переможницею конкурсу, який оголосила «Корона», і була гостею нашої редакції.
Наталі Мартиненко 26 років, вона тимчасово не працює, господарює вдома і вже багато років збирає різні рецепти, тож і не дивно, що вона надіслала нам таку кількість цікавих переписів. А ще Наталка любить читати детективи, слухати музику, фотографувати, дивитися кінофільми.
Просто неможливо, з огляду на незначний обсяг шпальти, надрукувати всі рецепти Наталі, тому вибрала найцікавіші.
Джем із дині та яблук
1 кг дині, 500 г яблук, 700 г цукру.
Диню та яблука ріжуть на скибочки, варять разом 30 хв. Гарячу масу протирають крізь сито, кладуть цукор, корицю, гвоздику і варять уже як джем.
Варення з дині
1 кг дині, 1,3 кг цукру, 300 г води.
Вибирають не зовсім стиглі дині, очищають від шкірочки, видаляють насіння. М'якоть ріжуть на кубики, кладуть в окріп із лимонною кислотою (2 г на 1 літр) і бланшують 5-6 хвилин. Потім охолоджують і заливають гарячим сиропом. Після вистоювання протягом 4-6 годин кип'ятять 3-4 хвилини і знову витримують 6-8 годин, потім доварюють до готовності, додаючи ванільний цукор.
Повидло з дині
Почищену диню варять у каструлі, додавши трохи води. Гарячою протирають крізь сито або друшляк, додають цукор (600-700 г на 1 кг протертої маси) й уварюють. 2-3 лимони обчищають від шкірочки, цедру труть на тертушці і разом із соком додають під час варіння.
Варення з бузини
Свіжу чорну бузину їсти не рекомендують, але варення з неї чудове. Стиглі ягоди відділяють від плодоніжок (щоб не зачорнити руки, їх треба попередньо змочити оцтом і підсушити). Ягоди заливають гарячим сиропом iз розрахунку 1 кг цукру і 200 г води на 1 кг ягід. Витримують 6-8 годин, потім варять до готовності.
Апельсинове варення
2 кг яблук, 2 апельсини, 1 кг цукру.
Яблука очистити від зерен та шкірки, нарізати кубиками. Апельсини з цедрою, але без кісточок натерти на дрібній тертушці, засипати цукром. Варити як звичайне яблучне варення. Час варіння на маленькому вогні — 50-60 хв.
Варення з горобини
1 кг підготовленої горобини, 1 кг цукру, 350 мл води.
Відокремлену від кетягів горобину ретельно миємо, очищаємо від решток квітів і витримуємо в гарячій воді (60-70 градусів) до охолодження. Потім воду злити, а плоди висипати у миску з гарячим сиропом (60-70 градусів), приготованим із половинної норми цукру, охолодити, проварити не більше 5-6 хв. і знову залишити до повного охолодження. Решту цукру додати за два рази під час третього і четвертого уварювання. Виходить смачне варення з пікантною гірчинкою, якщо воно з плодів горобини звичайної, і зовсім без гірчинки — з плодів Невежинської, Лікерної, Гранатної, Бурки. Готовність варення визначають за прозорістю ягід.
Варення з горобини з горіхами
1 кг горобини, 1,2 кг цукру, 600 мл води, 350 г ядер волоських горіхів. Варять звичайне варення з горобини, а наприкінці додають дрібно посічені ядра волоських горіхів.
Варення з кабачків
Почищені кабачки (зрізати шкірку, видатити насіння) порізати кубиками і покласти в киплячий сироп (на 1 кг цукру — півсклянки води). Коли варення закипить, додайте лимон зі шкіркою, попередньо ошпарений окропом, і варіть 45-60 хв. Смак цього варення чудовий, схожий на апельсиновий чи ананасовий.
Український ананас
Заповнити літрові банки до половини чи трохи більше стиглою аличею. Потім покласти порізані кубиками почищені кабачки (можна взяти старі). Після цього банки заливають на кілька хвилин окропом, зливають воду, знову доводять до кипіння і повторюють так ще раз. Третього разу додають на 1 л води близько 200 г цукру, заливають банки киплячим сиропом і закривають металевими кришками.
Абрикосово-яблучний кетчуп
500 г абрикосів, 1 кг яблук, 500 г цибулі, 2 зубочки часнику, чайна ложка меленого чорного перцю, 0,7 л 5-процентного оцту. Можна додати ще чайну ложку тертого імбиру. Абрикоси та яблука очистити від шкірки, видалити кісточки, серцевину, дрібно порізати. Покришити цибулю. Часник розчавити за допомогою часничниці. Всі компоненти, постійно помішуючи, варити на слабкому вогні до загустіння. Розкласти кетчуп у банки гарячим і, не пастеризуючи, закрити металевими кришками.
Абрикосовий конфітюр
Зварити сироп із 2 кг цукру та 1,5 склянки води, профільтрувати й охолодити його. Помиті та перебрані абрикоси (1 кг) опустити на 2-3 хв. в окріп, потім зняти з них шкірку, розрізати плоди навпіл і видалити кісточки. Покласти абрикоси в холодний сироп і поставити його на малий вогонь. Періодично знімати піну. Коли конфітюр закипить, зняти його з вогню й поставити в холодне місце на 10-12 годин. Потім на малому вогні знову довести до кипіння і залишити вихолоджуватися. Так зробити ще двічі-тричі, поки конфітюр не буде доведено до готовності (в готовому конфітюрі плоди не спливають). Розфасувати гарячим, закрити після того, як охолоне.
Гарбуз, консервований з апельсином
1 кг гарбуза, 1 апельсин, 200 г цукру, 10 г лимонної кислоти.
Гарбуз обчистити від шкірки, видалити насіння і волокна. Нарізати великими шматочками. Апельсин вимити, нарізати кружальцями разом зі шкіркою, видаливши насіння. Змішати з гарбузом, пересипати цукром, додати лимонну кислоту і витримати до виділення соку. Потім усю масу поставити на вогонь, кип'ятити 5 хвилин. Киплячу масу розлити в стерилiзовані банки і закрутити. Так само можна приготувати гарбуз із лимоном, не кидаючи лимонної кислоти.
Диня в желе
Вибирають диню зі щільною і солодкою м'якоттю. Очищають від шкірки і насіння, нарізають спочатку дольками, а потім кожну дольку на шматочки величиною з грецький горіх і складають у стерилізовані банки по 0,5 л, заповнюючи їх «по плечі». Зверху в кожну банку кладуть листок м'яти.
Окремо готують сироп: вода, цукор, лимонна кислота, всі пропорції — за вашим смаком. Окремо заливають желатин холодною кип'яченою водою і залишають на 30-40 хвилин, щоб набух. Після цього міряють кількість сиропу: на кожен літр треба взяти 6 ст. л із верхом набухшого желатину. Сироп із желатином ставлять на вогонь, доводять до кипіння, розливають у банки з кусочками дині, накривають кришками і стерилізують 2-3 хв. Слідкуйте за тим, щоб дольки не переварилися, а то вони одразу спливуть. Кришки закрити. Банки закутати ковдрою на 3-4 години, коли вихолонуть — винести на холод.
Виноградне варення
Здорові й стиглі ягоди відокремлюють від гребенів і миють. На 1 кг плодів беруть 1 кг цукру і півсклянки води. Воду кип'ятять і у ній розчиняють цукор. Отриманий сироп знімають з вогню і занурюють у нього ягоди. За 25-30 хв. усе це ставлять на малий вогонь і, постійно помішуючи, кип'ятять 15-20 хв. Після цього роблять перерву на 25-30 хв. А тоді на малому вогні варення доварюють, знімаючи пінку й насіння, що спливає. Коли ягоди стануть прозорими й рівномірно розмістяться у загуслому сиропі, варення готове. Тепер на 1 кг варення можна додати 1 ч. ложку лимонної кислоти або трохи ванілі. Охолоджене варення розливають у банки й щільно закривають.
Цукати з абрикосів
Тверді плоди помийте, розріжте навпіл і виберіть кісточки. Половинки невеликими порціями кладіть у друшляк і бланшуйте 1-2 секунди в окропі. Потім одразу занурте в холодну воду й перекладіть у гарячий сироп (1,2 кг цукру та склянка води на 1 кг плодів). Варіть тричі по 15 хв. з перервою 10 годин. Після третього разу абрикоси викладіть гарячими на сито, і коли стече сироп, підсушіть їх у духовці на маленькому вогні (35-45 градусів), поки на них не утвориться шкірочка з дрібненьких кристаликів. Підсушені цукати розкладіть у сухі банки й щільно закрийте капроновими кришками. Ароматний сироп гарячим розлийте в банки й закрийте металевими кришками. Цукати та сироп кожна господиня використовує на свій розсуд: для випікання тортів і пирогів, приготування компотів, киселів.
Гарбузово-яблучне повидло
На 1 кг гарбуза — 1,5 кг яблук, 1 кг цукру, чверть чайної ложки подрібненої апельсинової цедри. Гарбуз очищаємо від шкірки, видаляємо насіння і м'якоть, натираємо на грубій тертушці, засипаємо половиною цукру і залишаємо для утворення соку. Яблука миємо, видаляємо серцевину з насінням, натираємо на тертушці, засипаємо рештою цукру і також залишаємо до утворення соку. Потім сік яблук і гарбуза змішуємо, додаємо апельсинову цедру, ставимо на вогонь і кип'ятимо. Гарбуз і яблука з'єднуємо, заливаємо гарячим соком, ставимо на малий вогонь і варимо. Гарячу масу перетираємо через сито. Пюре в емальованій мисці ставимо на маленький вогонь і варимо до готовності. Готове повидло перекладаємо в сухі гарячі банки і закриваємо металевими кришками.
Варення яблучне по-болгарськи
Яблука очистити від шкірки, видалити серцевину і нарізати кубиками. Додати обчищені горіхи (100 г на 1 кг яблук) і залити гарячим сиропом (1 кг цукру, 400 г води, 1 кг плодів). Зварити варення. Наприкінці варiння додати 2-3 г лимонної кислоти і трохи ваніліну.
Липове варення
На 1 кг липового цвіту: 1 л води, 400 г цукру, 3 г лимонної кислоти.
Відрізати плодоніжки цвіту липи, помити і покласти в емальовану каструлю. Зварити сироп, процідити, ще раз довести до кипіння i залити липовий цвіт. Варити до готовності. Слідкуйте, щоб квіти не спливали. Перед закінченням варки додати лимонну кислоту. Готове варення розлити в стерильні банки гарячим і закрити.
Помідори в яблучному соку
У підготовлені банки складіть помідори, попередньо проколовши їх дерев'яною шпичкою в місцях кріплення плодоніжки. І жодних спецій. Їх замінить яблучний сік. Двічі залийте банки окропом, витримуючи його по 5-10 хв., а потім влийте яблучний сік із сіллю, доведений до кипіння (на 1 л соку — 1 столова ложка солі з гіркою). На трилітрову банку треба взяти трохи більше літра заливки. Банки закрутіть металевими кришками і поставте догори дном, щоб вихололи.