Георгіївська стрічка, яку традиційно використовували під час ушанування пам’яті загиблих у роки Великої Вітчизняної війни, нинi набула в Україні негативного значення. Тому Український інститут національної пам’яті запропонував відзначити цього року День Перемоги під новим символом — квіткою червоного маку. «Пропонуємо новий символ як вияв нашої поваги до тих, хто знищив нацизм. Це буде червоний мак — символ європейський та український. У наших піснях йдеться, що маки зацвітають там, де пролилася козацька кров», — зазначив директор УІНП Володимир В’ятрович.
Ідею підтримала й НТКУ, а автором нової емблеми став харківський дизайнер Сергій Мішакін. Праворуч від зображення квітки розміщені цифри 1939—1945 (Україна брала участь у Другій світовій війні з першого дня — з 1 вересня 1939 року, коли Німеччина та Радянський Союз окупували і розділили Польщу. — Ред.) та напис «Ніколи знову». «Ми зробили такий собі символ символу. Квітка — як кульова рана, від якої розливається кров. Тобто цей символ переносить від ідеї загальної перемоги до смерті кожного окремого бійця чи цивільного», — поділився задумом з «УМ» Сергій Мішакін.
Квітку маку як символ пам’яті жертв усіх війн широко використовують у Західній Європі та Північній Америці, починаючи з 1914 року. Запропонувала цю ідею американська викладачка Моїна Майкл.