Родом не з народу
Найпотужнішу заявку на повторення кримського сценарію зробив Луганськ. Там перед Великоднем на нечисленному з’їзді незрозуміло яких представників яких районів, що проходив без преси, «обрали» «народним губернатором» Валерія Болотова. Про свою нову місію ватажок сепаратистів, який досі числився командиром «армії південного сходу», повідомив журналістам сам. Не гаючи часу, Болотов на нечисленному «вічі» біля захопленої будівлі СБУ проголосив, що 11 травня на Луганщині пройде референдум. Питань два — «Чи хочете ви, щоб Луганськ отримав статус автономії?» та «Чи хочете ви, щоб у Луганська залишився колишній статус?». Уже за тиждень планують наступний «референдум», на якому визначатимуть статус області — як незалежне утворення чи у складі РФ.
Цілковито несподіваними стали «вибори» харківського аналога Болотова, передає власкор «УМ» Лариса Салімонович. У понеділок, під кінець проросійського мітингу, на який зібралося від сили кількасот людей, на сцену вийшов 44-річний власник автомайстерні Володимир Варшавський й проголосив себе «губернатором» «Харківської народної республіки». «Я з першого дня беру участь у проросійських мітингах , — сказав він. — І увесь цей час дивився, хто і куди веде народ. Тепер зрозумів, що сьогодні вже ніхто нікого не веде». Заповнивши собою кадровий вакуум, що утворився після «зачистки» сепаратистів, Варшавський закликав діючого голову Харківської облдержадміністрації Ігоря Балуту звільнити чиновницький кабінет і одразу ж почав формувати свою команду. Подбав новий лідер і про оргкомітет, що займеться організацією у місті «референдуму». І оскільки самотужки самопроголошена «республіка» з таким завданням може не впоратися, учасники мітингу у спеціальному зверненні наказали меру Геннадію Кернесу виділити їм кімнату та оргтехніку для керування процесом підготовки.
Мітинг на ініціативу пана Варшавського відреагував досить стримано. «Так зване висування «народного губернатора» пройшло спонтанно, — невдоволено сказав лідер руху «Південний Схід» Юрій Апухтін. — Я абсолютно не уявляю, що це за людина. Це людина з вулиці». Водночас він визнає, що після арешту попереднього самопроголошеного «губернатора» Єгора Логінова (той потрапив до СІЗО за розгром облдержадміністрації), харківські сепаратисти справді залишися без авторитетного ватажка. Якийсь час його неформально підміняв журналіст-блогер Костянтин Долгов, але й той днями потрапив до слідчого ізолятора за статтею 194 — умисне знищення чи пошкодження майна (його підозрюють у хуліганських нападах на харківські офіси «ПриватБанку»).
А «вибори» у «перлині біля моря» нагадали просто одеський анекдот. Там сепаратисти обрали «президента народної республіки Новоросія»... по скайпу. Ним став голова Союзу православних громадян Валерій Кауров. На Каурова справу було порушено раніше, тож цей діяч переховується від українського правосуддя у Москві, звідки й «тримав контакт» із мітингарями через скайп. «Одеська Народна Республіка у складі Новоросії стане повноправним територіальним суб’єктом нової федеративної держави, абсолютно дружньої Росії», — заявив «президент» iз великого екрана, встановленого на Куликовому полі.
Закон про амністію як подарунок сепаратистам
Картина останніх днів на Донбасі не була втішною. Окрім досить-таки масових як для цього регіону мітингів під синьо-жовтими прапорами. Жодна з захоплених будівель не була звільнена, ба більше — додалися нові. Так, бандити захопили райвідділок міліції у Краматорську, взяли у полон начальника міліції Віталія Колупая і перевезли його до Слов’янська. Прес-служба Донецької обласної міліції повідомила, що станом на 15.00 учорашнього дня жодних вимог захопники не висунули.
Цікаво, що Київ намагається йти назустріч сепаратистським рухам. За даними УНІАН, учора уряд вніс до ВР законопроект про амністію учасникам сепаратистських акцій. Як вказано в поясненні, «з метою збереження територіальної цілісності України». Вимогою закону є здача сепаратистами зброї і безумовне звільнення захоплених будівель. Чи це означає, що призупинена на час женевської зустрічі антитерористична операція вже закінчена, — не ясно.
А між тим спостерігачі фіксують нову хвилю російських диверсантів на сході. Так, за повідомленням «Української правди», яка посилається на дані, зокрема і на фотознімки журналістів різних видань, до Слов’янська у ніч проти вівторка прибули на військових машинах групи озброєних людей, яких удалося опізнати. «Це орієнтовно чеченські бойовики та кубанські козаки», — свідчить у своєму «Фейсбуку» журналістка Олена Міщук. Раніше ці люди були ідентифіковані як члени 45-го окремого полку ВДВ і 2-ї окремої бригади спеціального призначення ГРУ Генштабу ЗС Росії.