Львів’янка Надія Тарасюк пече паски з 11 років так, як її бабуся Віра. «Це дуже смачна паска, — каже мама трьох доньок–дошкільнят. — Наразі за цим рецептом (старим, як світ) пече половина моєї вулиці, практично всі знайомі». Взагалі у Надії є кілька записників із різноманітними рецептами, які залишила не лише бабуся, а й прабабуся. Усі жінки родини любили і люблять готувати. А дещо осучаснену кулінарну спадщину із прекрасними фото дизайнер інтер’єру, візуалізатор, яка деколи займається архітектурою, але в основному останнім часом доглядає і виховує дітей, уже два роки періодично розміщує у соціальних мережах «Живий журнал» і «Фейсбук» на сторінці «Галицька кухня» і мріє видати книжку з родинними рецептами.
Щоб спекти смачні паски за рецептом бабусі Надії Тарасюк (iз роду Кутинських), потрібно: 1 кг борошна, 8 жовтків, 2 яйця, 200 г цукру, 150 г маргарину, 0,5 л молока, 100 г дріжджів, 100 г родзинок, сіль, лимонна цедра, ванільний цукор. (Із цих інгредієнтів виходить 3–4 середні паски). Спочатку треба розкришити дріжджі, посипати цукром, відставити в тепле місце, щоб розтопилися. Тим часом пересіяти борошно, відділити жовтки від білків. Коли дріжджі розтанули, влити ледве тепле молоко і додати стільки борошна, щоб опара за консистенцією була, як сепараторна сметана, — і відставити в тепле місце, щоб підростала. Розтопити маргарин. 8 жовтків і 2 цілих яйця додати до решти борошна у миску, додати цукор, ванільний цукор, лимонну цедру, дрiбку солі. Додати опару, що піднялася, і вимішати однорідне тісто. Додати родзинки. «Не дивуйтеся, коли вони будуть вилазити на поверхню, каже Надія. — Вони страшенно неслухняні». Мішати тісто потрібно доти, доки воно не почне відставати від рук, — приблизно 30–40 хвилин.
Далі, вливаючи потрошки розтоплений маргарин, продовжувати вимішувати ще хвилин 20. Готове тісто накрити і залишити у теплому місці. Важливо, щоб місце було спокійне, без протягів. І не надто жарким, бо тісто має рости повільно, — тоді паска буде пухка і не осяде. Для того щоб паска не «впала», ще духовку не можна відчиняти як мінімум перші 20 хвилин iз початку випікання», — ділиться секретами Надія Тарасюк.
Але повернемося до моменту, коли тісто майже максимально підросло. Заздалегідь треба підготувати височенький посуд для пасок: на дно вирізати кружечки з пергаменту, змастити олією або маргарином. Далі слід змазати руки олією і розкласти тісто — воно має зайняти 1/3 висоти посудини. «Беріть тісто обережно, двома руками, сягаючи дна, — радить Надія. — Залишіть на певний час, щоб підросло: дотягнулося до приблизно двох третин висоти, потім воно ще підросте у духовці».
Допоки тісто ще підростає у формах, тим часом розігрійте духовку до 220 градусів і збийте пару білків виделкою. Злегка з допомогою пір’ячка помастіть паски білками і ставте у розігріту духовку. Через 35–40 хвилин треба перевірити, проткнувши довгим патичком, чи пропеклися. Якщо паличка суха — паски готові. Вийміть і накрийте чистим бавовняним рушником до повного вистигання. «Бабця витягала паски одразу, і я так роблю, — розповідає Надія. — Але це не обов’язково. Можна залишати у формі, поки не вистигнуть».
«Бабця навчила мене пекти паску в 11 років, і з тих пір дріжджове тісто для мене — це жива істота, — ділиться особистим Надія Тарасюк.— Воно відчуває ваші руки, любов, силу, і вбирає в себе всю вашу суть. Тому справа ця дуже відповідальна — диво, яке ви творите своїми руками, собою. А ще казала, що як вдасться паска, так пройде рік. Тому я хочу побажати всім цього року, щоб паска у вас вдалася на славу! Я вірю, що в жіночих руках багато любові, а в душі українського народу — сили! І суть наша чиста і правдива, а воля — непереможна! Слава Україні!»