На вихідні кума з Житомирщини запросила мене на екзотичний обід. Тетяна Ксензук — медпрацівник, пропрацювала в медичній галузі понад 20 років, добре розуміється на тому, що корисне для організму. Одночасно жінка смачно готує з найдоступніших продуктів — є в неї до цього хист. Я довго відгадувала, що буде екзотичного на її столі цього разу? Пригощали яскравим омлетиком, легким зеленим супом зі сметаною, цікавими котлетками і секретним паштетом. Усі страви — з додаванням лободи! Господиня сказала, що нарвала молоденьку зелень у полі: лобода щойно виклюнулася із землі й зараз у рослині — «самий смак», тобто найбільше вітамінів.
Лобода — дуже цінний білковий продукт: третина її вмісту — це саме рослинний білок. Виявляється, ще давньогрецький лікар Гален помітив, що лобода здатна «харчувати, надавати ситість» нарівні із тваринними продуктами. У лободі міститься велика кількість каротину. Рослина багата на вітамін С, органічні кислоти, мікроелементи. Додавання листя лободи у салат допомагає виводити з організму людини шлаки і токсини (тому її використовують при лікуванні, коли треба позбутися надмірної ваги). У лободі мало щавелевої кислоти, тому вона для багатьох навіть краща у корисному раціоні, ніж шпинат, а тим більше — щавель. До речі, у рослинному світі лобода є найближчою родичкою шпинату.
Відмінний сніданок
На сніданок можна приготувати яскравий омлет iз лободою. На чотири порції нарвіть чималенько лободи (навіть кілограм, коли увариться, буде небагато). Промийте, залийте холодною водою і варіть на великому вогні, поки лобода стане м’якою. (Пам’ятайте, чим довше рослини піддавати тепловій обробці — тим менше залишиться у них вітамінів. Тож — якщо не боїтеся хрускоту зелені на зубах, можете її лише ошпарити окропом). А далі зцідіть воду і подрібніть лободу у найзручніший спосіб: у блендері, через м’ясорубку чи просто поріжте. Викладіть на пательню чи в каструльку з товстим дном, змащену соняшниковою олією (хто не постує — краще смальцем), наріжте кріпчику і пагонів молодого часнику. Додайте 3 столові ложки сметани, розмішайте і вбийте 4 яйця. Посоліть і поперчіть омлет, накрийте кришкою і нехай він хвилин 5—8 томиться на повільному вогні.
Зготуйте ще шипшиновий напій і хрумкий житній тост iз медом, і для здоров’я ваш сніданок буде відмінним.
Зелене світло для обідньої перерви
Дієтологи кажуть, що зелені овочі і фрукти — найкорисніші, у них найменше калорій. Для супу з лободи потрібно 150 г зелені, 3–4 картоплини, цибулина, морквина, 3 ложки соняшникової олії, сметана для заправки, сіль і спеції за смаком. Можна варити суп на бульйоні (2 літра, приготуйте заздалегідь), але такий суп смачний і просто на воді — лобода у поєднанні зі сметаною створюють ефект дуже ситної страви і без м’яса. Картоплю наріжте кубиками і відваріть у трохи підсоленому курячому бульйоні або просто у воді. Лободу промийте, ошпарте і подрібніть. Обсмажте на олії цибулю і моркву кубиками, додайте на пательню лободу і потоміть овочі хвилин п’ять. Перекладіть усе у каструлю до картоплі й варіть до готовності картоплі. При подачі на стіл заправте сметаною і додайте подрібнений кріп. Суп смакує з житнім хлібом і пір’ям зеленої цибулі.
Ідеальна друга страва для тих, хто худне
Не зважайте на прості інгредієнти — котлети з лободи насправді дуже смачні! Подрібніть 200 г свіжої лободи і відваріть її разом iз вівсяною крупою (50 г). Нехай трохи вихолоне. Посічіть якнайдрібніше півцибулини, зубчик часнику, вбийте одне яйце. Можете додати дві скибки розмоченого білого батону. Посоліть, поперчіть, обкачайте в житніх сухариках і обсмажте на олії. Вийде дві чималенькі хрумкі котлетки!
Пюре, паштет, намазка, підлива
Відваріть близько кілограма лободи, злийте воду, подрібніть у будь–який спосіб (у м’ясорубці, блендері чи просто ножем). Окремо підсмажте борошно (2 столові ложки), додайте молоко — 4 столові ложки або 2 столові ложки вершків, змішайте з подрібненою лободою, заправте тертим часником і сіллю. Таке пюре може бути гарніром до м’яса або самостійною стравою, якщо в нього порізати варене яйце. Масою з лободи можна намастити грінки. Або додати її до відвареного рису чи гречки.
ОСОБЛИВОСТІ РЕГІОНАЛЬНОЇ КУХНІ
Свиріпка з Волині
Олександра Кондратович — педагог, краєзнавець, етнолог, багаторічний і невтомний меценат Волинського краєзнавчого музею. Жінка розповідає про страву, яка має назву «свиріпка». Основний її компонент — дика лобода, яку господині, прополюючи городи, викидають. І даремно. Страва з неї дуже смачна. «З’їсте її кілька разів — і забудете про авітаміноз», — стверджує Олександра Павлівна.
Щоб зготувати свиріпку, молоду лободу треба промити, подрібнити, ошпарити окропом, скласти у каструлю. Туди ж слід додати трохи проваренного пшона, масло та сіль за смаком — і тушкувати. Коли страва буде готова, викладіть у тарілки, засмачте шкварками або підсмаженою на олії цибулею. Споживати можна як окрему страву або використовувати як гарнір.