Уперше після вторгнення російських військ у Крим Рада Безпеки ООН заслухала позицію представника народу, який має найбільші права на цю землю — лідера кримських татар Мустафи Джемілєва. Десяте засідання Радбезу, скликане за ініціативою Литви та України, було неформальним, тож участь у ньому брали не лише постійні члени, а й представники інших держав та міжнародних структур, організацій тощо. Зрештою, однаково через постійне вето Росії жодного адекватного ситуації рішення РБ ООН ухвалити не може.
До речі, цього разу учасники та спостерігачі були позбавлені найбільшої розваги таких засідань — виступу посла Росії при ООН Віталія Чуркіна. Він на засідання, присвячене питанням захисту національних меншин, прав людини та свободи преси в Криму не з’явився. «Категорично відмовляємося асоціювати з Радою Безпеки організоване сьогодні делегацією Литви пропагандистське шоу із запрошенням одіозних фігур. Така сходка свідомо не може дати хоч якоїсь об’єктивної інформації про ситуацію в Криму — одному з суб’єктів Російської Федерації. Зрозуміло, російська делегація буде ігнорувати цей низькопробний захід», — йдеться в офіційній заяві російської місії при ООН iз цього приводу.
Виступ «одіозної фігури», як назвали росіяни одного з найбільш шанованих не лише в Україні, а й далеко за її межами діячів, Чуркіну й справді навряд чи сподобався. Мустафа Джемілєв заявив, що участь у так званому «кримському референдумі»взяли не 82% мешканців Криму, як повідомляє російська влада, а лише 32,4%». «Абсурдно вирішувати питання про належність до тієї чи іншої країни на основі місцевого референдуму. Право на самовизначення може бути тільки у корінного народу, і таким у Криму є кримські татари. Але ми бойкотували цей референдум», — наголосив Джемілєв. І назвав цинічним твердження про нібито утиски росіян на території Криму, тоді як більшість керівників місцевих органів влади є росіянами, а більшість шкіл на території півострова — російські.
Підтвердивши, що розповіді Кремля про нібито «бандерівську владу» та інші жахи в Україні є нісенітницею, а нещодавні події на Майдані були повстанням народу проти вкрай корумпованої влади, в опозиції до якої перебували й кримські татари, Мустафа–ага зауважив: «Нинішні санкції Заходу для агресора–Росії — як булавочні уколи для слона. Якщо такий підхід превалюватиме, Росія навряд чи покине окуповану територію, а українці по праву вважатимуть себе обманутими... І вже є думка, що нам треба терміново повертатися до ядерного статусу».