Перші вітаміни весни

26.03.2014
Перші вітаміни весни

Марина Суржок, консультант iз корекції вікових змін, рекомендує вживати побільше вітамінів.

Як тільки починає танути сніг, разом iз підсніжниками до сонця починає тягнутися черемша. Перші квіти — для душі, а вітамінні листочки, що мають часниковий смак, — доречні у стравах на обідньому столі. Дикий часник — як називають черемшу — у наш час рослина рідкісна, навіть занесена до Червоної книги. Тому коли її побачили в лісі, треба акуратно зрізати вершки, не пошкоджуючи коріння і в жодному разі — не вириваючи його. Взагалі збагачувати вітамінами «спраглий» після зими організм можна зеленими листочками молодої кропиви, лободи.

Салат–бар

Марина Суржок, консультант iз корекції вікових змін, що живе у Смілі Черкаської області, знає про корисні властивості черемші не з чуток. Фахові поради з правильного харчування — один з головних напрямів її роботи. Вона каже, що черемша є природним антибiотиком i мiстить у 10–15 разiв більше вiтамiну С, анiж цитрусовi.Черемша чудово зміцнює імунну систему, позбавляє весняної втоми, сонливості, підвищеного тиску, розладів кишечнику, добре очищує кров. Листочки з часниковим смаком допоможуть поліпшити травлення, нормалізувати сон, вилікувати застуду або навіть грип, позбавлять від весняної депресії. Здається, є немало підстав для того, щоб влаштувати справжній бенкет, на якому буде страва з цілющими листочками. Марина Суржок суворо застерігає не виривати черемшу з корінням, а обережно зрізати ближче до листочка. До речі, черемшу можна сіяти. Цим примножувати популяцію корисної рослини, яка прикрашатиме землю дрібненькими білими квітами.

Найкорисніша черемша, як і будь–яка інша зелень, у салатах — свіжа, термічно необроблена. Зрозуміло, найсмачніше листя — зовсім молоденьке, ще не грубе. Якщо листя черемші грубе, це означає, що його зрізали після цвітіння рослини. Несвіже зів’яле взагалі не рекомендують вживати.

У салаті органічно поєднується листя черемші та свіжий огірок. На дві порції потрібно: невеликий пучок черемші, свіжий огірок, 3 варенi яйця, сметана і сіль за смаком. За пару хвилин, допоки ріжемо–присмачуємо–заправляємо, салат готовий.

По–весняному смакуватиме салат iз черемші, редиски і курячого філе. Візьміть 4 редиски, пучок черемші, 3 варені яйця, 70 г курячого філе. Курку відваріть і наріжте кубиками. Редиску поріжте кружальцями, черемшу подрібніть. Дрібно наріжте яйця і змішайте всі інгредієнти у мисці. Заправте салат домашнім майонезом. Готовий салат викладіть у салатницю, прикрасьте кружальцями редиски і зеленню.

Корисний і смачний салат iз черемші із сиром і сметаною. Знадобиться 100 г зеленої цибулі, 150 г черемші, 300 г вершкового сиру, 100–200 г сметани, чорний мелений перець і сіль — за смаком. Листя черемші й пір’я зеленої цибулі ретельно промиваємо, подрібнюємо і змішуємо з сиром, сметаною, потім солимо і перчимо за смаком. Приготовану масу викладаємо в салатницю і подаємо на стіл або відразу накладаємо на шматки хліба або тости.

Із черемшею пироги

Можна на обід приготувати легкий весняний супчик iз черемшею: зварити бульйон iз кількох курячих крилець, додати в нього картоплю і моркву, а хвилин за 15 до готовності додати підсмажену до золотистого кольору на олії цибулю і нарізану черемшу. Посолити, додати 2 лаврові листочки і 3 горошини духмяного перцю. Такий суп можна подавати зі сметаною або з нарізаним вареним яйцем.

Щоб приготувати соус iз черемшею, пропустіть крізь м’ясорубку черемшу (щоб вийшла склянка зеленої маси), наріжте соломкою білокачанну капусту (теж склянка), поріжте на кубики цибулину і морквину. Якщо маєте під рукою, пропустіть іще крізь м’ясорубку 2 столові ложки листя берізки. Залити все розсолом: на літр води — чайна ложка солі, закип’ятити. Витримати при кімнатній температурі 2–3 дні. Потім поставити в холодильник, подавати до м’ясних і рибних страв. Гарно смакує з кашами.

А ще черемшею сміливо начиняйте пироги — чи то печені, чи то смажені. Відваріть на пучок черемші чотири яйця, поріжте їх на кубики, посоліть і поперчіть, подрібніть черемшу — і ось вам готова начинка. (Замість черемші можна взяти листя щавлю, тушковану молоду чи минулорічну білокачанну капусту або спасеровані півкільця ріпчастої цибулі).

Замісіть звичайне дріжджове тісто. На 0,5 кг візьміть півтори склянки ледь теплого молока, 2 яйця, 15 г пресованих дріжджів, 2 столові ложки цукру, 40 г вершкового (розтопленого) масла і чайну ложку (без верха) солі. У глибоку миску влийте підігріте молоко, розчиніть у ньому дріжджі, додайте просіяне борошно, яйця, цукор і сіль. Вимiшуйте тісто, поки воно не почне відлипати від рук. А далі додайте до нього розтоплене масло, знову вимісіть, вкладіть у глибоку мисочку, але не дуже широку, щоб тісто мало змогу чіплятися за боки посудини і рости. Накрийте серветкою і поставте на 1–1,5 години у тепле місце. Коли підійде, поріжте його на частинки, розкачайте і начиняйте яйцем iз черемшею. Змастіть жовтком і випікайте в духовці приблизно півгодини до рум’яності.

Вітамінізуйтеся!

ПРО ЗАПАС

Молоде весняне листя черемші, кропиви, лободи можна заморожувати: вимити, почистити, дрібно нарізати, розкласти порціями у поліетиленові пакетики і покласти в морозильник. Так будь–яка зелень зберігається до року.

  • Кріпчик-петрушка кучерявляться

    Ще свіжі зимові спогади про морозні вітряні дні, коли великою насолодою було зігрітися тарілкою гарячого борщику зі сметаною. Господині урізноманітнювали цю насолоду замороженим щавлем, законсервованою заправкою для борщу, заготовленими з осені чи купленими в магазині бурячками. >>

  • Поласуємо полуничкою

    Найочікуваніший «смачний» сезон — це все-таки полуничний. Думаю, мало хто не погодиться зі мною, що полуниця — це не просто ягода, це ціла історія: весна в розпалі, відпустки на носі і навіть повернення з роботи додому — особливе: обов’язково з пакетиком запашної червоної ягоди. >>

  • Від кулешу і ніг не поколишу!

    Про користь кулешів, про яку я і так, утім, знаю, цього разу наслухалася від бабусь на лавочці. А народні рецепти — перевірені часом і, як правило, доступні. Тож готуємо. >>

  • Лимонадна прохолода і насолода

    Уже майже літо, а це означає, що ми знову шукатимемо затінки, холоднi страви і прохолоджувальнi напої. Лимонади — прекрасний засіб для втамовування спраги, охолодження організму і вітамінізації, як кажуть, три в одному. Отож за роботу! >>

  • Сонце в цеберку!

    «Сонце в цеберку» — саме так назвав своє знамените варення з кульбаб Микола Канішевський, відомий нам як телепродюсер, перший віце-президент Національної телекомпанії України, ведучий телевізійних програм («Вісті тижня» та інших цікавих проектів). >>

  • Знімаю капелюха

    От так і незчулися, як перша їстівна зелень, обдарувавши нас весняними вітамінами, відбуяла, і на зміну їй для багатьох несподівано приходять... грибочки. Це і ви помітите, коли зайдете в лісопосадку чи хвойний ліс подихати цілющою хвоєю, а додому повернетеся з торбинкою тугеньких маслючків. >>