Криза в Україні та міжнародна ситуація після анексії Криму Росією — такі теми вчора були головними на порядку денному одразу двох представницьких форумів у Гаазі: саміту з атомної безпеки та зустрічі лідерів країн «Великої сімки». Нагадаємо, Росію, яка цього року головувала у «Великій вісімці» і влітку мала приймати саміт тоді ще G–8 у Сочі, з цього впливового клубу виключили.
Як повідомляє «Німецька хвиля», у дводенному саміті з атомної безпеки беруть участь глави держав та урядів 53 країн, а також представники ООН, Міжнародного агентства з атомної енергії, Інтерполу та Євросоюзу. Це фактично перша кризова зустріч на світовому (не лише європейському) рівні, присвячена обговоренню нового міжнародного становища після анексії Криму. Напередодні канцлер ФРН Ангела Меркель у відеозверненні наголосила, що дії Росії порушують Будапештський меморандум 1994 року, згідно з яким Україна отримала гарантії захисту своєї територіальної цілісності в обмін на добровільну відмову від атомної зброї. А отже, за словами Меркель, анексія Криму є «дуже серйозною справою».
Водночас відмову нашої держави від ядерного арсеналу фрау канцлер назвала «правильним кроком». Питання атомного роззброєння учасники саміту також обговорять, хоча навряд чи після гіркого досвіду України знайдуться держави, охочі повторити цей «правильний крок».
Планувалося, що до Гааги приїде і Прем’єр–міністр України Арсеній Яценюк, але він скасував цю поїздку заради проведення переговорів із Міжнародним валютним фондом.
А ТИМ ЧАСОМ...
Організація Об’єднаних Націй збирається визначити Крим як демілітаризовану зону. Про це на брифінгу після зустрічі з Генеральним Секретарем ООН Пан Кі Муном, який 21–22 березня відвідав Київ, повідомив в.о. Президента України Олександр Турчинов. Також сторони домовилися про створення міжнародної комісії в складі представників країн, які підписали Будапештський меморандум, під головуванням ООН. На 27 березня заплановано засідання Генеральної Асамблеї ООН, присвячене Україні.