Президент Віктор Ющенко (2005—2010 рр.) узяв участь у конференції «Україна має значення», яка відбулася минулого тижня у Брюсселі з ініціативи Ділової ради ЄС—Україна. У заході взяли участь голова комітету в іноземних справах Європарламенту Ельмар Брок, депутат Європарламенту Вітаутас Ландсбергіс, президент українського бізнес–клубу Лондон–Сіті Джон Гроган, представники експертного співтовариства.
Темою конференції стала поточна політична криза в Україні, аспекти економічної ситуації та перспективи розвитку торгівлі та інвестицій. У своєму виступі Віктор Ющенко наголосив на важливості повноцінної участі України в європейських структурах для підтримки стабільності і безпеки на континенті.
Під час візиту до Бельгії Віктор Ющенко також дав інтерв’ю для видань Financial Times та EU Observer.
Довгострокова безпека Європи залежить від повної інтеграції України в ЄС і НАТО, в іншому випадку Росія буде продовжувати дестабілізувати континент упродовж невизначеного часу, попередив Віктор Ющенко, один із лідерів Помаранчевої революції 2004 року.
Екс–Президент України заявив, що Володимир Путін, президент Росії, буде і надалі просувати свій проект зi створення імперії, якщо Європа не активізує свій наступ проти експансіоністської політики Москви в регіоні. «Я не можу уявити собі європейську конструкцію, європейську формулу успіху в безпеці, якщо Україна не є її частиною», — сказав Вiктор Ющенко під час інтерв’ю для Financial Times.
Рішуче підтримавши Прем’єр–міністра України Арсенія Яценюка, він закликав європейських лідерів зайняти агресивну позицію стосовно Москви, в тому числі відрізавши енергетичні зв’язки з Росією. «Дві третини російської економіки базуються на експортi нафти, газу, деревини і чорних металів. Я думаю, що Європа повинна переглянути те, що вона споживає з Росії, що вона імпортує з Росії. Є багато інших альтернатив», — сказав він.
Вiктор Ющенко зауважив, що завжди будуть якісь лідери в Європі, «які будуть вибирати хліб, аніж свободу» — маючи на увазі деякі країни ЄС, які бажатимуть захистити економічні зв’язки з Росією, а не боротися за Україну. Але він підкреслив, що у довгостроковій перспективі потурання Росії зашкодить Європі більше, ніж короткострокові переваги політичного примирення.
«Так, ця логіка присутня, і це те, що Європа намагалася робити [в минулому], не будити російську агресію проти себе, але в довгостроковій перспективі Європа втратить у цій ситуації», — сказав Віктор Ющенко.