У ніч перед «референдумом» невідомі пограбували кафедральний собор святих Володимира і Ольги Київського патріархату в Сімферополі. А вчора в українських ЗМІ поширилися заголовки на кшталт «Московський патріархат зі зброєю описує майно УПЦ КП». Як розповів у ефірі «5–му каналу» архієпископ Кримський Климент, священики Московського патріархату разом з озброєними молодиками їздять по українських парафіях та інвентаризують тамтешнє майно. У селі Перевальному, де церква УПЦ КП збудована на території нашої військової частини, молодики заявили, що щойно українські військові покинуть селище, церква перейде під егіду Московського патріархату.
Прес–центр Київської патріархії заявив, що представники Московського патріархату запустили механізм психологічного тиску на вірних УПЦ КП. Факти переслідування священнослужителів у Криму засудив і Державний департамент у справах релігій України. Як передає Релігійно–інформаційна служба України, голова Департаменту Володимир Юшкевич оприлюднив заяву з вимогою «припинити практику терору та забезпечити дотримання прав і свобод людини». І попросив допомоги в міжнародних організацій та світової громадськості, аби убезпечити священнослужителів і віруючих від переслідувань.
Це позиція Києва. А що ж iз цього приводу замислила Москва? За інформацією сайту «Релігія в Україні», у Криму діють три єпархії УПЦ Московського патріархату: Сімферопольська, Феодосійська і Джанкойська. Богослови зазначають, що статут про врядування УПЦ передбачає, що її єпархії діють у межах України. А від понеділка межі Української держави, за версією Москви, стали іншими. Отже, структур української церкви там не має бути. З точки зору ж Української держави і світового співтовариства, Крим залишається у складі України і немає ніяких підстав для анексії тамтешніх українських єпархій, йдеться в редакційній колонці сайту. Цікаво, що 18 березня патріарх Кирил відправив замість себе старенького митрополита Ювеналія у Кремль на урочистості з нагоди підписання договору про входження Криму до складу Росії.
Прикметно, що ще до референдуму УПЦ КП та УПЦ МП почали замислюватися над долею своїх єпархій у Криму. Так, прес–секретар УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря) розповів «Ізвєстіям», що в Києва є досвід створення єпархій у Німеччині, США й Канаді та на території РФ, отже, у випадку захоплення регіону там буде утворено закордонну єпархію церкви.
Тим часом екс–консул України в Стамбулі Богдан Яременко вкотре закликає створювати Українську помісну православну церкву, підпорядковану Вселенській патріархії. «Вибачте за наполегливість, але ризикну ще раз повторити: це саме той час і ті обставини, коли треба звернутися до Вселенського патріархату з проханням про створення канонічної автокефальної православної церкви в Україні. Забороняти РПЦ не можна категорично. Терпіти далі на своїй території — саботаж і злочин. Тож зробіть так, щоб ії раптом не стало. Це нескладно», — пише дипломат на своїй сторінці у «Фейсбуцi».