Віднедавна купити українську пресу в багатьох переходах столичного метрополітену стало практично неможливо. Замість звичних столиків–розкладок iз газетами там з’явилися незрозумілі конструкції, які здалеку нагадують автомати для продажу преси. От тільки торгують біля цих автоматів, як і раніше — вручну. Єдина різниця — на нових розкладках практично не видно періодичної преси, тим більше — україномовної. «Я раніше регулярно купувала «Україну молоду» на «Академмістечку», щоб почитати по дорозі на роботу. Поспішала, бо після 9–ї ранку можна було не застати — все розбирали. А з появою цих боксів улюблена газета зникла», — поскаржилася «УМ» одна з читачок.
Причиною таких змін, як писала раніше «УМ», формально стали нові правила пожежної безпеки, через які пресу дозволено продавати лише через газетні автомати. Реалізаторам преси це зовсім не вигідно, тож вони відмовилися брати участь у тендері на встановлення таких автоматів, через що переможцем тендеру стала єдина фірма, яка подала заявку. «Але тепер ця фірма не виконує умови конкурсу, а просто здає людям торгову площу. Замість газетних, вони поставили банківські автомати, які жодного дня не працювали. Схема проста: звичайним підприємцям дозволили працювати до тих пір, поки не запрацюють газетні автомати. Але з того, що ми бачимо, вони ніколи не запрацюють. Зрозуміло, що монополіст дає хабарі потрібним людям, аби його оборудку не закрили», — розповіла «УМ» заступник голови Фонду підтримки незалежної преси Валерія Лелікова.
За її словами, від цього дуже страждає ринок преси. Якщо раніше тут працювало близько сорока фірм–розповсюджувачів і кожне видання могло знайти шлях до реалізації в метро, то тепер монополіст самостійно вирішує долю видань. А враховуючи, що газети та журнали мали значну частку розповсюдження саме через метрополітен, то дехто втратив до 50% накладів. Не дивно, що останнім часом позакривалися десятки видань. Майже тисяча людей втратили роботу.
Днями столичні продавці преси в метрополітені пікетували департамент комунального господарства з вимогою прибрати з ринку фірму–монополіста. «Зараз у владі змінилися люди і є сподівання, що все стане на свої місця. Ми маємо змусити чиновників КМДА нарешті зупинити цю злочинну схему, яку вони так довго покривають», — сподівається Валерія.
Сподіваються на це і самі підприємці. Один iз них на умовах анонімності розповів «УМ», що якщо раніше вони працювали на себе і платили орендну плану офіційно через банк безпосередньо метрополітену, то зараз вони в чотири рази більше сплачують посереднику, без чеків та інших документів. «Причому за накладними виходить, що ми платимо 200 гривень на місяць за торгову точку! — обурюється чоловік. — Хотілося б, але насправді з нас вимагають чотири, а в деяких місцях усі шість тисяч гривень. За що власне люди платять гроші — невідомо».
На скарги людей відреагував Олег Шалюта, начальник відділу оренди Департаменту комунального господарства КМДА: «Метрополітен зробив перевірку та запропонував нам розірвати ці угоди. Оскільки в односторонньому порядку договір оренди не можна розірвати, ми передали ці рекомендації орендатору з вимогою пояснень. Якщо їх не буде, збираємо факти порушень і йдемо до суду». За словами чиновника, вже створено спеціальну комісію для розслідування порушень, тож пан Шалюта пообіцяв, що за місяць проблему вирішать.