Учора 24 постраждалих у сутичках у центрі столиці було доправлено спеціальним літаком до Берліна, звідки їх заберуть на лікування та реабілітацію в медичні заклади по всій Німеччині, включно з відомою берлінською клінікою «Шаріте». Таким чином влада Німеччини відгукнулася на прохання Верховної Ради прийняти тяжко поранених пацієнтів, для яких у спеціалізованих німецьких клініках існують добрі шанси отримати якісне лікування. Оплату лікування взяв на себе Федеральний уряд Німеччини, частину витрат компенсував благодійний фонд Віктора Пінчука.
Цікаво, що серед тих, хто лікуватиметься в Німеччині, були як активісти Майдану, так і поранені міліціонери. Також постраждалих з обох сторін днями прийняли престижні шпиталі Ізраїлю «Каплан» (Реховот) і «Адасса» (Єрусалим), які мають досвід в лікуванні та подальшій реабілітації подібних травм. Лікування тут відбуватиметься коштом волонтерів, тому для багатьох постраждалих відкриті окремі рахунки. Щоб організувати оперативну допомогу, активістам довелося подолати і чимало бюрократичних процедур.
Однією з організацій, які координують зусилля і депутатів, і медиків, і волонтерів, є Український координаційний центр міжнародної допомоги (постраждалим). За його сприяння більше 150 поранених були відправлені на лікування за кордон. «У перші дні Майдану ми самотужки займалися лікуванням людей, переховували їх від міліції, а коли напруга спала, почали шукати шляхи для відправки їх за кордон», — розповіла «УМ» координатор–волонтер УКЦМД Іванна Малаш.
Нині УКЦМД активно співпрацює з дев’ятьма країнами. Серед найактивніших — Латвія, Литва, Польща, Естонія, Чехія, Румунія, ще з десяток висловили готовність долучитися до різних програм. «З Естонії зараз місія військових лікарів за німецькою моделлю прилетіла. У Франції нам запропонували взяти участь не в урядовій, а в приватній програмі реабілітації», — повідомила нам головний координатор УКЦМД Олена Ганцяк–Каськів. До речі, саме за цією програмою побували в Парижі і зустрілися з президентом Франції Франсуа Оландом дві активістки Євромайдану — Ліза Шапошникова та волонтерка–медик Олеся Жуковська. «У Олесі була посттравматична депресія, і ця поїздка їй допомогла повернутися до життя. Зараз дівчина готується вступати до Національної медичної академії імені Богомольця», — розповіла пані Олена.
За даними Міністерства охорони здоров’я станом на вчорашній ранок на лікуванні в Києві перебувало ще 173 постраждалих унаслідок протистоянь у столиці.
ДО РЕЧІ
За останні дні список Небесної сотні поповнився ще двома іменами. У неділю в інший світ відійшов киянин В’ячеслав Ворона. Хлопець постраждав від «тітушків», які кастетом проломили йому череп, внаслідок чого він опинився в столичній лікарні. В’ячеслав захоплювався спортом, подавав надії як професійний бейсболіст.
Ще одним героєм Небесної сотні став 83–річний офіцер ВМС СРСР у відставці Іван Наконечний. Чоловік після побиття студентів «Беркутом» 30 листопада практично весь час був на Майдані. Родичі вмовляли його берегти себе, а він незмінно відповідав, що давав військову присягу захищати свій народ. Він був упевнений, що на старого ніхто ніколи не підніме руку, але 18 лютого близько 17–ї години потрапив під кийок «тітушків» чи силовиків. Чоловік отримав важку травму голови і шийного відділку хребта, коли захищав барикаду на Інститутській, і помер, не виходячи з коми. На жаль, син офіцера, який живе в Санкт–Петербурзі, відмовився їхати на похорон батька: «У вас там багато бандерівців. Мені страшно туди їхати».
Загалом, за офіційними даними МОЗ, з 30 листопада 2013р. загинуло і померло на території України 102 особи.