Через три роки після руйнівного цунамі та землетрусу, що спровокували найстрашнішу атомну катастрофу з часів Чорнобиля, у Японії триває ліквідація наслідків аварії на АЕС «Фукусіма–1». Головна проблема — радіоактивна вода, що накопичується в реакторах і потрапляє в океан. Компанія «Тепко», яка управляє станцією, твердить, що докладає усіх зусиль, аби покращити ситуацію. Але й там визнають, що цього не досить — «потрібен більш комплексний, всеосяжний план».
Учора в Японії вшанували пам’ять жертв стихії. Підземні поштовхи потужністю 9 балів та спричинене ними 15–метрове цунамі 11 березня 2011 року забрали життя 15 тисяч 884 людей. Ще 2636 осіб вважаються зниклими безвісти. Було зруйновано більше мільйона будинків, і 267 тисяч постраждалих досі залишаються без постійного житла. Значна частина з них мешкає в Коїкенаганумі, тимчасовому таборі, який був побудований для мешканців районів, прилеглих до «Фукусіми». Атомна станція розташована за 36 кілометрів від нього.
Уряд втілює програму з розчищення постраждалих територій, проте відбудова може тривати ще кілька десятиліть. На відселені території повертаються переважно літні люди, молоді серед них майже немає. Хоча експерти стверджують, що рівень радіаційного забруднення навколо «Фукусіми–1» уже досяг безпечного рівня.
Катастрофа на «Фукусімі» викликала міжнародні дебати стосовно безпеки атомних електростанцій. Учора з нагоди третіх роковин аварії відбулися масові протести проти атомної енергетики в Німеччині та Франції. Німці вже відмовилися від атомної енергетики — остання АЕС має бути виведена з дії до 2021 року. Але їх турбує наявність АЕС у сусідніх країнах, особливо в надзвичайно «атомізованій» Франції. Передусім ідеться про АЕС у Фессенхаймі в Ельзасі, яка є ровесницею «Фукусіми» і найстарішою атомною електростанцією країни. Французи планують закрити її 2016 року, але активісти з Німеччини, Франції та Швейцарії вважають, що це треба зробити вже зараз, і регулярно проводять біля АЕС мітинги протесту.