Чомусь багато хто вважає, шо слово «піст» апріорі виключає з меню солодкі страви і випічку. Насправді, це не так. Є безліч рецептів вишуканих смаколиків, які готують без вершкового масла, молока— сметани і яєць.
Одна з універсальних страв, яку українці готують упродовж року, — вареники. Просто тісто і начинки для різних періодів, якщо люди живуть за церковним календарем, різні. Вареники з капустою чи з картоплею, а на десерт — iз вишнями добре смакують у повсякденному меню чи навіть на святковому столі. Можна їх наліпити багато, заморозити, а потім тільки діставати з морозилки і варити. Зручно, дуже смачно і ніяких консервантів.
Тісто на пісні вареники роблять із літра борошна, 250 мл теплої води і 0,5 чайної ложки солі. Тільки враховуйте, що 1 л борошна — це не 1 кг, а близько 650 г. Вважається, що розрахувати кількість тіста і начинки можна за такою формулу: тіста по масі має бути приблизно так само, як і начинки. (Тобто, на 1 кг картоплі піде трохи менше 2 л борошна). Тісто замісити дуже просто: просіяти борошно гіркою, додати сіль, зробити посередині заглиблення і поступово вливаючи рідину, вимішувати. Якщо зумієте потім тонко–тонко розкачати еластичне тісто, з пропорцій на літр борошна отримаєте близько 100 вареничків. Консервовані вишні без кісточок, перед тим як защіпати їх у тісто, треба максимально зневоднити, навіть трохи притрусити борошном.
Щоб вареники зварити, необхідно акуратно опустити їх у в киплячу, ледь підсолену воду — штук по двадцять. Після цього акуратно, щоб не пошкодити, треба провести шумівкою по дну, щоб вареники не прилипли. Після того, як вареники спливуть, поварити ще секунд 15 і вийняти шумівкою, щоб вода максимально стекла. Якщо варитимете заморожені вареники — після того, як спливуть, варіть секунд 30. Готові вареники можна обсушити на дошці, щоб не позлипалися, зверху полити рідким медом або солодким сиропом.
Щоб спекти пісні яблучні кекси з корицею, для тіста потрібно: борошно пшеничне — 2 склянки, цукор — 0,5 склянки, сода харчова — 1 ч. ложка, кориця — 1 ст. ложка, цукор ванільний — 20 г, олія — 6 ст. ложок, оцет — 1 ст. ложка, пюре яблучне — 1 склянка. Для яблучного крему потрібно: яблука — 4 шт., цукор — 4 ст. ложки, вода — 0,5 склянки, желатин — 2 ст. ложки, кислота лимонна — 0,25 ч. ложки. Із цих продуктів матимемо 12 кексів.
Щоб зробити тісто, спочатку треба поєднати окремо мокрі компоненти. Яблука почистити від шкірки і серцевинки, додати олію і подрібнити за допомогою кухонного комбайна в пюре. Далі поєднати сухі компоненти: просіяне борошно, цукор, соду, корицю, ванільний цукор. Сполучити сухі й мокрі компоненти і замісити ложкою тісто. Формочки змастити олією і викласти у них тісто. Випікати 17—20 хвилин при температурі 180 градусів.
Для яблучного крему — яблука почистити від шкірки і серцевини. Додати цукор, лимонну кислоту, замочений у воді й підігрітий до розчинення желатин. З маси зробити пюре у кухонному комбайні. Збивати масу 4— 5 хвилин міксером — маса має посвітлішати і трохи загуснути. Насамкінець треба викласти крем на пісні кекси.
Смачного!
НЕСОЛОДКІ НАЧИНКИ ДЛЯ ВАРЕНИКІВ
Із картоплі: близько 1 кг картоплі, 100 г маргарину, 3 цибулини, сіль, чорний перець. Картоплю відварити і потовкти, додавши половину маргарину. Підсмажити цибулю на залишках маргарину, змішати з картоплею і присмачити спеціями.
Із капустою: 1 кг квашеної капусти, 0,5 кг свіжої капусти, 2 цибулини, олія чи маргарин, сіль, чорний перець. Капусту дрібно посікти і потушкувати. Змішати зі спасерованою до м’якості цибулею і присмачити спеціями.