Вітамінно!
Якщо ви у ці весняні — березневі — дні хочете виявити особливу турботу про своїх кращих половинок, приготуйте для них (і для себе) салат «Вітамінне серце». Вам знадобляться: 4 середні морквини, 4 оливки, 3 столові ложки подрібненої червоної цибулі, 3 столові ложки морської капусти, 3 столові ложки лимонного соку, половина кисло–солодкого яблука, 3 столові ложки подрібненого кропу і сіль за смаком. Моркву і яблука потерти, цибулю, кріп, морську капусту і оливки — порізати. Все змішати, посолити, полити лимонним соком і олією і викласти на тарілку в формі серця.
Ще не пошкодуйте трішки часу, щоб приготувати салат «Красуня». Для цього 4 столові ложки родзинок помийте і замочіть у сухому білому вині, щоб вони розм’якли (тримати приблизно годину). Півсклянки грецьких горіхів подрібніть (потовчіть скалкою). Два яблука, морквину і шматок гарбуза (300 г) почистіть і потріть на тертці. Все з’єднайте, заправте оливковою олією і скропіть лимонним соком. І запросіть свою кращу половинку до столу. Їй сподобається!
Спробуйте саме зараз мариновану синю цибулю — це саме те, що треба при весняному авітамінозі! Кілограм синьої цибулі почистіть і наріжте смужками, посипте цукровою пудрою ( 2 чайні ложки). Склянку олії нагрійте на пательні до закипання, всипте, помішуючи, солодкий мелений перець і гострий (по 0,5 чайної ложки), розмарин, майоран, базилік і кмин — за смаком. Олію зі спеціями вилийте на цибулю, додайте 2 столові ложки соєвого соусу і 10 столових ложок лимонного соку. Нехай трохи настоїться — і корисний овочевий додаток може доповнити будь–який нейтральний гарнір.
Дуже корисний салат із дайкона. Він приємно смачний. Потрібно мати невеликий корінь дайкона, зелене яблуко і шматок (150 г) кореня селери. Усі інгредієнти треба потерти на крупній тертці, трішки присолити, щедро покропити лимонним соком і заправити олією (бажано оливковою). Такий салат можна робити і з традиційною чорною редькою, не додаючи лимонного соку, натомість трохи присмачити медом або просто цукром.
Чужого не цурайся
Коли йдеться про харчування у піст, багатьом згадуються так звані корейські страви: морква по–корейськи, замариновані часник, баклажани, овочево–грибні мариновані голубці. Відразу зауважимо, що всі ті страви, які продають на наших ринках і в спеціалізованих відділах магазинів — мало схожі на оригінальну корейську їжу Сеула. Втім варіації на тему дуже корисні, вони допомагають на певний час забути про майонези і жирні соуси.
Найпоширеніший овочевий салат–закуска — морква по–корейськи. Потрібно: 1 кг моркви, півсклянки соняшникової олії, 2 столові ложки оцту, чайну ложку соєвого соусу, 2 головки часнику, по чайній ложці чорного меленого перцю, солі, цукру і гвоздики, по дрібці мелених коріандру і лаврового листу. Натріть вимиту і почищену моркву на спеціальній тертці довгою соломкою (або наріжте ножем). На пательні доведіть до кипіння соняшникову олію (можете всипати туди половину чайної ложки гострого червоного перцю, якщо полюбляєте пікантні салати) і залийте нею моркву. Вичавіть туди часник. Додайте цукор, сіль, перець і спеції. Нехай салат постоїть кілька годин, щоб овочі й спеції «подружилися». За таким же принципом і в такій самій послідовності можна готувати салат iз буряком, редькою чи капустою. До речі, моркву по–корейськи почали готувати корейські емігранти в СРСР, коли для своєї улюбленої страви — пряної пекінської капусти кімчі — не змогли знайти основного інгредієнта.
По–корейськи можна приготувати квасолю, білок якої у дні посту заміняє тваринний. Знадобляться такі продукти для приготування: 150 г квасолі (краще білої), столова ложка томатної пасти, 2 столові ложки олії (соняшникової чи оливкової), 2 столові ложки світлого соєвого соусу, цибулина, сіль на кінчику ножа і дрібно нарізана зелень (кріп iз петрушкою). Квасолю помийте і зваріть до готовності, відцідіть. Цибулину поріжте на кубики і підсмажте на олії до золотистого кольору. Додайте до неї томатну пасту і соєвий соус, розмішайте і влийте до квасолі. Посоліть, ще раз розмішайте салат, а за годину–дві, які він має постояти на холоді, — подавайте до столу.
Класичні рецепти приготування страв можна урізноманітнити — і матимете нові страви. Так, моркві по–корейськи можна надати зовсім іншого смаку, якщо додати в неї зерен граната. Багатьом подобається морква по–корейськи з подрібненими грецькими горіхами або кунжутом. Також дуже смачна морква по–корейськи з подрібненим чорносливом. Словом, зіпсувати замариновану в олії зі спеціями моркву складно, тому простору для кулінарних фантазій — удосталь.
Ще одна варіація на рецепти корейської кухні — червоні або жовті «пелюстки» білокачанної капусти. На качан капусти потрібна голівка часнику, 2 середні морквини — якщо збираєтеся робити жовті «пелюстки», або 2 столові бурячки, якщо ви хочете мати «червону» капусту; 2 стручки гіркого перцю, 2 літри води, 3 столові ложки солі, 3 столові ложки цукру, 100 г олії, 100 г оцту. Капусту ріжемо невеликими кубиками, моркву тремо або нарізаємо пластинками чи соломкою буряки. Часник і перець ріжемо дрібними кубиками. Все вкладаємо багатьма шарами в трилітрову банку у такій послідовності: капуста, морква (або буряк), часник та перець Воду кип’ятимо, додаємо в неї сіль, цукор, олію, оцет і заливаємо цим розсолом капусту. На два дні залишаємо під пресом, а далі — хрумкаємо.
До речі, пікантність закусок–салатів корейці «балансують» так званим «чистим» рисом — його, просто відвареним, подають в окремій індивідуальній мисочці разом iз тарілочками із замаринованими редькою, пекінською капустою, бобовими, грибами, морепродуктами.