Принаймні так вважають міністр оборони Євген Марчук й голова Вінницької облдержадміністрації Григорій Калетнік, які підписали Програму спільних дій щодо виконання першочергових заходів безпечного функціонування арсеналів, баз і складів боєприпасів та ракетного палива.
Як повідомили «УМ» у прес-службі Міноборони, таких арсеналів і складів боєприпасів на Вінниччині є три. Зокрема, це 48-й арсенал управління ракетно-артилерійського озброєння у місті Калинівка, авіаційний склад ракетного озброєння та боєприпасів у селищі Людавка Жмеринського району та склад інженерних боєприпасів Західного оперативного командування у місті Гайсин. Певну загрозу для мешканців Калинівки має і Центр забезпечення пальним.
Таке небезпечне сусідство почало неабияк непокоїти владу області одразу після загальновідомих травневих подій у Новобогданівці. Тож саме можновладці Вінниччини першими відгукнулися на заклик оборонного відомства щодо об'єднання зусиль задля кардинального виправлення ситуації, що склалася на вітчизняних арсеналах. Адже стан зберігання боєприпасів на них у будь-яку мить може призвести до нових катастроф, подібних до тих, що сталися в Артемівську та під Мелітополем. Два місяці спільної роботи дали відповідний результат: фахівці Міноборони та Вінницької облдержадміністрації виявили чимало недоліків на військових об'єктах. Усунення загрози буде поступовим. Згідно з підписаною Програмою, дія якої розрахована до 2010 року, передбаченi як заходи впровадження безпеки (а це і оновлення захисних валів навколо складів, і ремонт сховищ та блискавкозахисних пристроїв тощо), так і скорочення усіх вищезгаданих об'єктів. Адже надлишки боєприпасів у нас очевидні. З цією метою буде реконструйовано цех розбирання боєприпасів, а згодом створено і Центр утилізації озброєння. «Перекування мечів на орала» здійснюватиметься винятково на базі державних підприємств Вінниччини, адже військові вважають, що доручати таку важливу роботу комерційним структурам небезпечно. Як аргумент, наводять попередні приклади, коли комерсанти в гонитві за грошима (боєприпаси вміщують кольорові метали) допускали численні помилки, діяли безконтрольно, крім цього, усе майно, яке вивільнятиметься в ході утилізації, скорочення військових об'єктів і взагалі реформування Збройних сил, використовуватимуть для потреб Вінниччини.
Реалізація такої багаторічної програми, яку військові називають «першим пілотним проектом», звичайно, потребує чималих коштів. Загальна цифра вже відома — майже 38,5 мільйона гривень. Більше 22 мільйонів бере на себе Міноборони, все інше — «на плечах» обласної влади. Отже, «перший — пішов», і в оборонному відомстві сподіваються на співпрацю з керівництвом інших регіонів України.
А ТИМ ЧАСОМ
На артилерійській базі озброєння Північного оперативного командування Сухопутних військ, що дислокується на Чернігівщині, встановлюють найсучаснішу охоронно-пожежну сигналізацію «Дунай-XXI століття». Як повідомляє прес-служба Міноборони України, ця система автоматично обирає режим роботи, залежно від погодних умов, добре працює при тумані та дозволяє уникнути помилкових спрацьовувань.
Також на території цієї артилерійської бази додатково створили 6 пожежних водоймищ, проклали 50 метрів водогону, встановили три пожежні гідранти та 6 блискавкозахисних пристроїв. Пожежна команда цієї військової частини укомплектована новим спеціальним автомобілем та 150 вогнегасниками. Ця артилерійська база є однією з найбільших баз збереження артилерійських боєприпасів Північного оперативного командування.