Хоч би як цього не хотілося деяким європейським політикам, надто тісно пов’язаним газовою «дружбою» з Кремлем, тема України цими днями однозначно вийшла на перше місце в питаннях міжнародної політики ЄС. За іронією долі, найбільше про ситуацію в нашій державі наприкінці минулого тижня говорили в Німеччині, канцлер якої чи не найтепліше з очільників Євросоюзу ставиться до Володимира Путіна. І тон цих розмов був аж ніяк не компліментарним для влади та російського на неї впливу.
«Українське питання» стало провідною темою 50–ї, ювілейної, Конференції з безпеки, що проходила в Мюнхені з 31 січня по 2 лютого. І, можливо, певною мірою навіть затьмарило інші топ–теми дискусій — громадянську війну в Сирії та ядерну програму Ірану.
Як зазначає «Німецька хвиля», ще ніколи інтерес до Мюнхенської конференції не був таким високим. Представництво також відзначалося солідністю. Від самих лише Сполучених Штатів, які «оскандалилися» з прослуховуванням телефонів канцлера ФРН Ангели Меркель, до столиці Баварії приїхали держсекретар Джон Керрі, міністр оборони Чак Хейгл і з десяток сенаторів.
Україну на цьому представницькому форумі репрезентували лідери опозиції — Арсеній Яценюк, Петро Порошенко, Віталій Кличко. Особливо тепло приймали лідера «УДАРу» — у Німеччині братів Кличків дуже люблять та поважають, і перехід Доктора Залізного Кулака в політику це ставлення лише посилив. З опозиціонерами зустрічалися як європейські, так і американські високопосадовці, висловлюючи підтримку Євромайдану і сподівання на мирне розв’язання ситуації в Україні.
За владу «віддувався» міністр закордонних справ Леонід Кожара. Який неабияк осоромився, заявивши в інтерв’ю телеканалу «Аль–Джазіра», що у знайденого після викрадення лідера «Автомайдану» Дмитра Булатова всього лише «подряпина на щоці», тож ніякого особливого лікування він не потребує. Згодом Міністерству закордонних справ довелося «уточнювати» слова свого очільника — мовляв, розповсюджені пресою коментарі Кожари «не відображають його дійсного ставлення до цієї трагічної ситуації», і насправді міністр Булатову дуже співчуває.
Учасникам конференції Кожара розповів про те, що в Україні мешкає 8 мільйонів етнічних росіян, тож від Росії відвернутися Київ не може, нагадав про «дуже привабливу» пропозицію Москви щодо знижки на імпорт газу та кредит на 15 мільярдів доларів…
Утім на цей аргумент у Брюсселя та Вашингтона знайшлося вельми потужне «алаверди». Як заявила в інтерв’ю видання «Уолл–стріт джорнел» верховний представник Євросоюзу із закордонних справ Кетрін Ештон, яка цього тижня вже втретє з початку «євромайданних» подій приїздить до Києва, ЄС і США працюють над великим планом надання фінансової допомоги Україні. За її словами, йдеться про надання нашій державі допомоги на перехідний період, коли тимчасовий уряд зможе почати політичні й економічні реформи перед президентськими виборами (поки що запланованими на 2015 рік). Обсяг допомоги обіцяють «немалий», а її умови не потребуватимуть укладання довгострокового договору з Міжнародним валютним фондом.
Як стверджують деякі ЗМІ, йдеться про більшу суму, ніж обіцяні Росією 15 мільярдів доларів кредиту, хоча самою лише фінансовою допомогою питання не вичерпується. «Я порадила назвати це «Українським планом», який покаже, що ми зараз маємо зробити у різних сферах економіки для покращення ситуації», — зазначила Ештон.
У відповідь на всебічну підтримку Європа та США вимагають від офіційного Києва переговорів з опозицією та призначення нового «компромісного» уряду, до якого ввійдуть як «регіонали», так і їхні опоненти.
Що про це думають на Банковій і яка група впливу — проєвропейська «партія голубів» чи проросійська «партія яструбів» — там переможе, буде видно найближчим часом.
ПОМСТА
Після саміту «Росія—ЄС», де Брюссель жорстко розкритикував Москву за тиск на Україну, РФ та Білорусь зупинили імпорт свинини з країн Євросоюзу. Окрім того, Білорусь відмовилася від імпорту європейської картоплі, повідомляє польська «Газета виборча». Наприкінці минулого тижня російський Россільгоспнагляд наклав ембарго на імпорт свинини з ЄС, аргументуючи цю позицію випадками свинячої чуми в Литві. На практиці заборонено ввезення м’яса з країн, у яких спалахів цього захворювання не траплялося вже давно.
ВТЕЧА
Після відставки з посади Прем’єр–міністра Микола Азаров, який не шкодує критики на адресу Європи, подався... до Австрії. Як стверджує австрійське видання «Кронен цайтунг» із посиланням на власні джерела, Азаров вилетів до Відня приватним літаком через кілька годин після звільнення. Нагадаємо, в Австрії мешкає, має вид на проживання, будинок і активи син Миколи Яновича, народний депутат України Олексій Азаров.
Втім якщо екс–Прем’єр і лідер Партії регіонів думав сховатися в «загнилій Європі» від Майдану, то не склалося. Місцеві українці, а також наші співвітчизники з Польщі, Словаччини, Італії та деяких інших сусідніх країн влаштували Азарову «Автомайдан» і в Австрії, приїхавши пікетувати будинок, що нібито належить його сину. Акція відбулася під гаслами «Австріє, вижени вбивцю!» та «Азаров, від нас не сховаєшся!».
Посольство України у Відні інформацію про виїзд екс–глави уряду до Австрії не коментує.