Премія імені Василя Стуса була заснована 1989 Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції. Вперше вручалася ще у формально радянському Львові (хоча на той час вітер перемін практично вивітрив зі столиці Галичини совковий дух). Першими лауреатами премії стали художник Опанас Заливаха, літературний критик Іван Світличний та Львівський молодіжний театр в особі режисера Володимира Кульчинського. З того часу, попри відносно скромний матеріальний еквівалент, премія Стуса вважається однією з найпрестижніших, оскільки є ознакою незаангажованості, служінню ідеалам чесності й справедливості і любові до України.
Вручення чергової премії традиційно відбувалося на Василя у столичному Будинку вчителя. Цього року лауреатами були названі співаки Руслана, Святослав Вакарчук та Сашко Положинський, які проявили себе і на барикадах, і на сцені Майдану. «Цього року премія Стуса — це, по суті, премія Майдану, і ми прийняли рішення вручити її справжнім зіркам Майдану. Бо і справді, важко собі уявити Майдан без енергії Руслани, без впливу музики «Океану Ельзи». Так само і лідера гурту «Тартак» Сашка Положинського всі члени журі підтримали одноголосно», — зазначив у коментарі «УМ» один з ініціаторів премії, відомий філософ і дисидент Євген Сверстюк.
Як повідомила ведуча вечора, координатор Євромайдану SOS і свого часу наймолодший лауреат премії імені Василя Стуса Олександра Матвійчук, у декого з нинішніх відзначених, коли вони дізналися про рішення журі, виникало запитання: чому я, є ж багато інших достойників? Багато припущень було і серед журналістів напередодні оприлюднення результатів — говорили і про Тетяну Чорновол, і про Автомайдан, і про той же Євромайдан SOS, і про Ольгу Богомолець, яка очолює службу лікарів Майдану (до речі, пані Оля стала лауреатом премії Стуса ще 15 років тому за пісні на слова Ліни Костенко). «У премії Василя Стуса є три критерії — лауреатом має бути творча людина, займати чітку громадянську позицію, мати дух Стуса і бути активно присутньою в інформаційному просторі. Але в першу чергу — це мистецька премія, тому ні Автомайдан, ні Євромайдан SOS під ці критерії не підпадають», — пояснив позицію членів журі Євген Сверстюк. «Якби у нас була громадянська премія за те, що називала Олена Теліга «цивільною відвагою», список лауреатів можна було б розширювати до безконечності. Бо і справді, такої премії заслуговує весь Майдан», — додає і Олександра Матвійчук.