У Львові триває протистояння між містянами та фірмою–забудовником, яка планує звести велетенський бізнес–центр на місці лікарні, зведеної ще митрополитом Андреєм Шептицьким. Небайдужих львів’ян обурює ще й те, що пам’ятка розташована в охоронній буферній зоні ЮНЕСКО, неподалік собору Святого Юра.
Почалося протистояння кілька місяців тому: люди протестували проти забудови території неподалік собору, проте міська рада таки дозволила почати роботи. Але тоді ніхто не очікував, що забудовник, ТОВ «Розвиток нерухомості», яке, за деякою інформацією, належить «регіоналу» Володимиру Зубику, почне руйнувати стіни пам’ятки, як це сталося наприкінці минулого тижня. Обурені мешканці сусідніх будинків покликали на допомогу журналістів та громадських діячів. Проте приватна охорона не давала людям потрапити на місце події — навколо лікарні Шептицького встановили металевий паркан, захопивши при цьому частину сусідніх прибудинкових територій. Наступного дня, 11 січня, мешканці району разом з активістами з ГО «Автономний опір» повалили металеву загорожу. Почалася штовханина з охоронцями. Міліція намагалася затримати активістів, а пізніше вiдкрила кримінальне провадження за фактом незаконного знесення об’єкта біля будівництва, тобто отого паркану.
«Саме в будинку, який руйнують, митрополит Андрей Шептицький колись започаткував народну лічницю, — пояснює Андрій Салюк, голова обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. — У тогочасному Львові також були бідні українці, які не мали грошей, щоб оплатити лікування. А в лічниці будь–хто міг отримати консультацію лікаря. Те, що заснував митрополит, проіснувало донині».
Гарячі події навколо лікарні Шептицького змусили відреагувати і місцевих чиновників. За кілька днів після сутички на новобуді начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко прокоментувала ЗМІ, що лікарню «визнано нововиявленою пам’яткою архітектури, відтак фірма має відкоригувати попередні проектні рішення». Пам’яткоохоронці наполягають на відтворенні зруйнованої пам’ятки. Тим більше що неподалік розташовується собор Святого Юра, який належить до спадщини ЮНЕСКО, і лічниця входить у буферну зону біля пам’ятки.
«Якщо ми погоджуємося з хартіями ЮНЕСКО, то повинні виконувати їхні вимоги. В них чітко зазначено: якщо на території самої пам’ятки чи на території буферної зони планують проводити будівельні роботи, то ЮНЕСКО треба попереджати і в організації повинні надати свою позицію з приводу будівництва. В цьому випадку ніхто ніякого дозволу з ЮНЕСКО не отримував», — стверджує Андрій Салюк.
Особливо цинічним руйнування лічниці Шептицького виглядає тоді, коли 2014 рік оголошують роком вшанування пам’яті митрополита і навіть говорять про зведення пам’ятника на його честь.