Як придушують студентський бунт

07.08.2004
Як придушують студентський бунт

Тим часом у Києві тривають пікетування на підтримку сумських студентів. (Фото з сайту www.maidan.org.ua.)

      Українська влада безкінечно варіює свої прийоми, для опису яких просто не стає мови. У ці дні в усіх на вустах — Суми. Україна наразі редукувалася до контурів Сумської області. Тому природне питання — що там відбувається?

      У Сумах відбувається жах.

      Утім назву «Суми» слід сприймати дещо умовно. Це вже не стільки географія, скільки політика. У цьому місті надумали об'єднати три успішні вузи в один університет — СНУ — під орудою активіста СДПУ(о). У цьому місті тривають запеклі акції студентського протесту. З цього міста, як знає наш читач, студентські групи днями рушили до Києва. В ніч з 5-го на 6 серпня студенти зупинилися під Ромнами. Як розповів «Україні молодій» безпосередній свідок подій, народний депутат В'ячеслав Кириленко («Наша Україна»), ще увечері влада мала намір застосувати до студентів силу. Проте присутність у тимчасовому студентському «таборі» парламентаріїв, а також депутатів обласної ради дещо притишила це бажання. До того ж бунтівних дітей супроводжували їхні батьки. Останні чергували в таборі протягом ночі. Тому «розборки» відклали до ранку.

      О 6-й ранку до студентів прибув сумський «губернатор» Володимир Щербань. «Конструктивної розмови з ним не вийшло», — повідомив Кириленко. Хотів Щербань одного: аби протестуюча молодь забиралася якомога далі, не виходила за межi областi та сиділа собі тихо. Студенти так і не пообіцяли «перевиховатися», тому о 6.45 ранку на табір напали (інакшого дієслова не підбереш) міліціонери, які звичними для них методами — хапаючи попарно людину за руки і за ноги — «запросили» студентів до автобусів. У одного хлопця — В'ячеслава Кобилякова — згодом виявилися сильні забої, оскільки йому добряче порахували ребра сходинками міліцейського автобуса. Потерпілого навіть доставили згодом до лікарні, а про його перебування там мати хлопця дізналася випадково, з випусків новин «5-го каналу».

      Затриманих розділили на дві групи. Одну з них — у кількості 15 осіб — ув'язнили у роменському райвідділі міліції. Решту — іще 17 чоловік — «етапували» до Недригайлова. Серед роменських в'язнів «УМ» знайшла-видзвонила відразу трьох — вже згадуваного нардепа Кириленка (якого, до речі, протримали за гратами без жодних пояснень та жодних реакцій на депутатське посвідчення понад дві години), а також двох помічників народних депутатів — соціаліста Сергія Клочка (він — довірена особа Олександра Мороза і референт Йосипа Вінського), а також Миколу Ляховича (помічника Андрія Шкіля та учасника подій 9 березня 2001 року).

      Щодо першого, то, як зазначив В'ячеслав Кириленко, особисто йому було б цікаво дізнатися, хто його затримував. «Перед вами хоча б вибачилися?» — «Мені не потрібні їхні вибачення, мені потрібні прізвища», — відповів народний депутат.

      Щодо прізвищ, то більш поінформованим виявився Сергій Клочко. «Мене як особливо «буйного» посадили окремо від інших», — сказав він під час першої нашої розмови (по обіді з'ясувалося, що Сергія вже відпустили). За словами Клочка, ганебним відловлюванням студентів, депутатів, а також журналістів керували перші особи обласної міліції — полковник Бессалов та генерал Плеханов. Плеханов, зазначимо принагідно, від будь-яких коментарів з цього приводу відмовився, як і від спілкування з пресою взагалі.

      А от Віктор Сай — начальник Недригайлівського райвідділку міліції — до своєї персони пресу допустив. Узагалі-то, як на нашу думку, він був аж занадто люб'язним. І не надто щирим. Адже з його пояснень випливало, що студентів у Недригайлові ніхто не затримував (!), їх лише запросили до міліції, аби встановити їхні особи. (Чайку, кавусі попити, чи не так?). Між іншим, спілкування із Саєм стало можливим завдяки втручанням народного депутата Павла Качура («Наша Україна»). До прибуття Качура преса роздивлялася лише зачинені двері недригайлівської міліції. Та вся ця лояльність до мас-медіа у Недригайлові й шеляга ламаного не варта, адже студентів ніхто випускати з райвідділку не збирається. Точніше, всіх затриманих уже майже звільнили, але прибули вищі міліцейські чини та віддали наказ: «Сядуть усі!». Тож студенти так і не ступили за поріг міліції. 

       У Ромнах ситуація не краща. Як розповів нам Сергій Клочко, йому особисто (після кількох годин сидіння під замком) запропонували лише підписати заяву про те, що за весь цей час до нього ніхто фізичну силу не застосовував і взагалі він чудово провів час, а відтак претензій до правоохоронців не має. Решту ж студентів засадили писати пояснення. Дехто від пояснень відмовився, пославшись на 63-тю статтю Конституції, яка дозволяє людині ухилятися від свідчень відносно неї самої та близьких родичів. Дехто повідомляв лише свої імена і прізвища. А дехто «живописав» у протоколі нічний напад міліції, кулаки правоохоронців та їхнє брутальне поводження.

      Начальник роменської міліції Юрій Забіяка від коментарів відмовився. Тому ситуацію всередині тамтешнього райвідділку моделюємо зі слів Миколи Ляховича: «На мене оформлюють протокол, згідно з яким я чинив злісну непокору вимогам працівників міліції. Я пояснив, що перебував у Сумській області у відрядженні як помічник народного депутата Андрія Шкіля. Звісно, що ніякого спротиву я не чинив. Але до мене привели якогось міліціонера, і він нібито має це підтвердити. Ось він тут, поруч зі мною — щось пише, якісь свої пояснення. Відчувається, що йому незручно і вся ця ситуація йому неприємна, але весь цей час над ним стоїть начальник «Беркута», і той бідака таки пише, як я не виконував його законні вимоги».

      Що з іншими студентами, Микола не знає. Як зазначив депутат від СПУ Юрій Луценко, «тривають допити». І судячи з усього, студентів каратимуть за порушення Адміністративного кодексу — за непокору міліції, за витоптану траву в лісі, переляканих ведмедів, за будь-що, що дасть змогу «впаяти» сумчанам по кілька діб арешту. Про стан речей уже поінформований Голова Верховної Ради Володимир Литвин, сказав Луценко. «Це надзвичайна ситуація, коли відбувається те, що відбувається зараз, коли б'ють депутатів, коли Щербань виконує вказівку не пускати студентів за територію своєї області». Стосовно того, чию вказівку виконав обласний голова Щербань, у наших учорашніх співрозмовників сумнівів не було — йдеться про Прем'єра Януковича, кандидата на «царствіє», за якого не те що на вільний прохід по власній землі, а й на життя як таке знадобиться, напевне, окрема санкція.

      Колега Луценка по парламенту Андрій Шкіль (БЮТ) заявив, що найпершим його кроком після початку нової сесії ВР буде питання про створення спеціальної слідчої комісії, яка займеться сумськими подіями. А Микола Томенко («Наша Україна») пообіцяв уже зараз уважно вчитатися у сумнозвісну постанову Роменського районного суду, з якої все й почалося. Заборона стосувалася вільного проходу студентів через Ромни. На неї формально й спиралися правоохоронці, що гамселили студентів по дорозі до автобусів. «Усе це, звичайно, повна маячня, така постанова є незаконною і неконституційною», — додав Томенко. Авжеж, чи може бути конституційним затримання в полі молодих людей, які вирішили дійти до Києва й пошукати правди в питанні організації навчального процесу там?

      За даними, які вдалося вчора зранку зібрати «УМ», у Сумській області вже перебувають представники Ніни Карпачової, депутатська група з «Нашої України», яка привезла із собою юристів, що мають консультувати та «визволяти» затриманих студентів. Згадувалися також представники ОБСЄ, які так само відслідковують події довкола сумських студентів. Різнобарвну компанію небайдужих, за відомостями, що потребують уточнень, поповнює ще й суддя Іван Корчистий (той, що запобіг перетворенню справи Александрова на жорстокий фарс із псевдовбивцею Вередюком, а не так давно був відправлений Верховною Радою у відставку). Нарешті, до сумчан, як повідомляють з місця події, виїхали їхні «найперші» колеги — такі ж, як і вони, студенти зі Львова та Тернополя.

      За останніми даними з Недригайлова, один із викладачів сумського педінституту Павло Аксьом, затриманий разом з групою студентів, оголосив голодування.

      У Києві тим часом учора по обіді на підтримку сумських студентів відбулося пікетування Міністерства внутрішніх справ. Інколи здається, що за умов згуртованості ми все-таки зможемо чогось досягти. Справа сумських студентів уже незабаром перевірить цю тезу.

 

Коментарi з приводу

      Керівник виборчої кампанії Ющенка Олександр Зінченко вважає, що глава облдержадміністрації Сумщини Володимир Щербань хоче прислужитися Януковичу, придушивши акцію протесту студентів. «Під час виборів «губернатори» зрозуміли, що не вписуються в модель поведінки. «Губернатори» хочуть показати: якщо працюватимуть на знищення, то можуть бути корисними і після виборів», — сказав Зінченко під час «гарячої лінії» «Газеты по-киевски». На думку Зінченка, виступ сумських студентів — це результат того, що «влада не чує людей». «З ними поводяться, вибачте, як iз бидлом. Те, що вони посіяли, будуть пожинати найближчим часом», — вважає віце-спікер ВР.

      Кандидат у президенти Олександр Мороз звернувся до колег Ющенка та Симоненка із закликом перервати передвиборчі тури та прибути на Сумщину, щоб підтримати студентів. За словами Мороза, які в інтерв'ю «Українській правді» навів депутат Юрій Луценко, «очевидно, банда не збирається здавати владу, і ми маємо показати їм, що закон один для всіх». Присутність Мороза на місці подій Луценко пообіцяв у суботу.

      Блок Юлії Тимошенко так само не лишився осторонь подій. Як зазначено  у заяві БЮТ, «затриманням та побиттям студентів iз Сум, які мирною ходою до Києва протестували проти незаконного знищення вузів у їхньому місті, влада вдалася до демонстративних репресій. Карально-терористична акція правоохоронних органів, здійснена за вказівкою перших осіб країни, виявила справжні наміри влади щодо легалізації тоталітаризму в Україні. Неприховане використання бандитських прийомів проти мирної молоді свідчить, що влада серйозно хвора і потребує  негайного та  жорсткого лікування».

 
  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>