Пити за кермом не можна. Це, крім того, що смертельно небезпечно, відтепер ще й дуже дорого. З 14 грудня покарання за надмірний градус алкоголю в крові під час керування транспортом передбачено штраф від 3400 до 5950 гривень або позбавлення права керування авто на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від 7 до 10 діб.
Якщо ж протягом року недолугий водій повторить правопорушення, то йому загрожує «позбавлення права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адмінарешт на строк від 10 до 15 діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого», повідомляє прес–служба Департаменту ДАІ МВС України. За третій раз у водія заберуть права на десять років, крім того, встановлюється кримінальна відповідальність за умисне невиконання судового рішення про позбавлення права керування транспортними засобами.
Якими будуть наслідки таких ініціатив, поки сказати важко. «УМ» розповіли в прес–службі ДАІ МВС України, що треба дочекатися Нового року, аби робити якісь висновки. Адже підтвердити чи спростувати ефективність нововведень можна лише після двох–трьох тижнів після початку їх дії.
Українські водії здебільшого підтримують такий закон. «Нетверезе водіння багато де взагалі кримінальний злочин, наприклад, у Британії, — розповідає «УМ» український дипломат Богдан Яременко. — Сюди ж відносять і водіння в стані наркотичної інтоксикації. За це може бути і ув’язнення, і громадські роботи, і примусове лікування, і штраф. Британські поліцейські в цих питаннях безкомпромісні».
Погоджується з цим і відомий поет Олександр Ірванець: «Я сам чоловік не автомобільний (не водій), але таке я вітаю від усієї душі! Бо занадто багато випадків жахливої безкарності було останнім часом». А от письменники і видавці брати Капранови до нововведення ставляться із засторогою. «Правила є правилами тільки коли вони однакові для всіх. Коли можновладці та їхні родичі можуть їздити як хочуть і безкарно збивати людей, то будь–яке затискування гайок є репресіями проти звичайних людей — бо міліція продажна, безкарна і може причепитися до будь–кого, взяти найнятих свідків і шантажувати будь–якого навіть тверезого водія. Може підкинути наркоту, зброю тощо. Свавілля влади робить будь–які законодавчі новації небезпечними. От коли їх повалимо, тоді можна буде говорити про позитив чи негатив», — переконані вони.
Додамо, що відповідні поправки до закону депутати прийняли ще 19 листопада. Тоді, згідно з пояснювальною запискою, було сказано, що щодоби в ДТП в Україні гине та отримує різного ступеня тілесні ушкодження від 10 до 20 осіб; кожні 15 хвилин на українських дорогах трапляються аварії, при цьому на 100 ДТП припадає 15 смертей. Це один iз найвищих показників у Європі, у 7–8 разів більше, ніж у Німеччині та Португалії, у 3–4 рази — ніж у Франції і Угорщині.