Обов’язковий атрибут будь–якого святкового столу на Західній Україні — пляцки — великі торти–пироги на всю бритванку (деко) із різноманітними кремами, намазками, начинками і посипками. Їх ріжуть маленькими шматочками і залишають на «післясмак». Кожен чоловік пишається витвором своєї дружини, бо скільки жінок — стільки й пляцків. Навіть поважні гуцульські ґазди печуть їх.
«Чоловік на кухні — щоб легше вирішувати найскладніші питання, — каже іванофранківець Віталій Черевко. — Поки я готую, обмірковую безліч справ, причому спокійно, творячи інший шедевр — кулінарний. Кухня — це душа дому, родини, її потрібно відчувати і бути її осердям, а це — чоловіче завдання. Наші діди і батьки не цуралися кухні й привносили нове в жіночу кулінарну творчість — натхнення, бажання створювати домашній затишок. А жінки це підхоплювали і розвивали — і так творилася добра родинна аура і нові кухарські смаколики». Віталій каже, що кожен поважаючий себе чоловік має вміти пекти пляцок своєї родини. Зовні пляцок — ну справжній тобі мистецький шедевр: барвистий і пишний, і дiйсно неначе намальований. На смак — не передати словами!
Отож готуймо за рецептом Віталія Черевка пляцок iз білого і коричневого тіста з фантазійною начинкою, як пекли ще його бабусі. Для тіста потрібно мати 250 г вершкового масла чи маргарину, 400 г просіяного борошна, 4 жовтки, склянку цукру, склянку домашньої сметани, пачку порошку для печива, 2 столові ложки какао і пакетик ваніліну, а ще має бути запарений і розтертий у макітерці мак, вишні з домашнього компоту, грецькі горіхи, кілограм свіжих яблук і джеми домашнього приготування. З усіх інгредієнтів (крім какао) треба замісити тісто і розділити його на дві частини. Першу частину можна класти до холодильника відразу, а до другої додати какао і також відправити у холодильник.
Тим часом готуємо «яблучну частину»: яблука чистимо від шкірочок, розрізаємо навпіл і вичищаємо серцевинки, утворюючи яблучні човники. Половину їх наповнюємо відтисненими від соку і почищеними від кісточок вишнями, іншу половину — товченим у ступці й присолодженим цукром маком. Горіхи чистимо. Із 4 білків і склянки цукру збиваємо безе. А далі — безмежна фантазія! Розкачуємо біле тісто, присипаємо його сухарями, кладемо яблучні човники з маком начинкою донизу, все це акуратно змащуємо повидлом, яке уподобали. Віталій радить смородинове, але смакує й абрикосове, і сливове, а якщо маєте щось зеленого відтінку — з агрусу чи грушок — буде милiше для очей! І насамкінець — шар безе, яке треба присипати горіхами. І — в духовку на півгодини (при температурі 180 градусів). Друге — коричневе — тісто також розкачуємо, присипаємо сухарями і прикрашаємо яблучними човниками, цього разу з вишнями. Далі — знову шар повидла, безе, горіхів — і в духовку. Коли спечеться, два охолоджені коржі потрібно об’єднати, намастивши кремом. Щоб його зготувати, півлітра свіжих домашніх вершків збийте з банкою вареного згущеного молока. На ніч пляцок поставте у холодильник, а новий день починайте смачним чаюванням з фантазійною випічкою.