Набирає обертів гучний скандал навколо закриття миколаївських IT–компаній. У вівторок приблизно 500 програмістів оголосили про безстрокову акцію протесту і закидали комп’ютерними мишками та клавіатурами будівлі міськвиконкому та прокуратури.
Минулого тижня правоохоронці провели обшуки в офісах п’яти ІТ–компаній Миколаєва і вилучили близько 500 системних блоків від комп’ютерів. При цьому офісні працівники були змушені протягом 10 годин залишатися на своїх робочих місцях, очікуючи допитів. Люди не мали можливості навіть вийти до туалету та попередити родичів про те, що трапилося. На даний час до прокуратури Миколаївської області, а також на ім’я начальника обласного управлiння мiлiцiї надійшло понад 200 скарг на дії працівників міліції.
Міліція висунула компаніям претензії щодо використання неліцензійного програмного забезпечення і неналежного оформлення працівників, щоб не сплачувати податки. Днями в iнтернеті з’явилося відео, на якому один із колишніх працівників ІТ–компанії розповів, що його, як і всіх інших працівників, офіційно не оформляли на роботу, а змусили відкрити фіктивне ПП. За рік набігла величезна сума податків, яку він змушений був сплатити з власної кишені.
Керівник фірми «Само IT» Олександр Книжник заперечує подібні факти. «Наші робітники були оформлені як фрілансери й отримували гроші від замовників у Америці і Європі через банк. За такої схеми розрахунків неможливо не заплатити податки. Крім того, американська сторона вимагає від нас щомісячного звіту про те, чи заплатили знайдені нами люди податки», — каже він.
За його словами, після того як їхнім американським замовникам стало відомо про закриття кількох компаній, їхнє керівництво підготувало позови до правоохоронних органів України. «На вилучених комп’ютерах зберігалася інформація особистого характеру (листування), право на доступ до цієї інформації вимагало іншої санкції, ніж та, яку ми отримали», — вважає адвокат «Само IT» В’ячеслав Близнюченко, який кваліфікує дії правоохоронців як перевищення службових повноважень.
Заступник прокурора Миколаєва Юрій Табула стверджує, що правоохоронці діяли в рамках закону. «Рівень iнтернет–піратства та використання неліцензійного програмного забезпечення підприємствами України досяг таких масштабів, на які більше неможливо закривати очі», — заявив він журналістам, повідомивши, що 12 листопада було відкрито кримінальну справу щодо керівництва відразу п’яти IT–компаній Миколаєва за фактом грубого порушення законодавства про працю та порушення авторського права і суміжних прав. Обшуки були санкціоновані слідчим суддею.
А доки триває з’ясовування стосунків між власниками компаній та правоохоронцями, працівники, що залишилися без роботи, рішуче налаштовані відстоювати своє право на працю.