Акт вандалізму в Харкові, коли 25 вересня рішенням міськради була знищена меморіальна дошка видатному лінгвісту, письменнику і літературознавцю Юрію Шевельову (Шереху), лише привернув увагу до цієї непересічної особистості. Наприкінці вересня кількість запитів в інтернеті на пошукових сайтах виросла в сотні разів. В інтернеті з’явилися десятки посилань на праці Шевельова та коментарів до них, а участь головних ініціаторів знищення дошки, харківських очільників Геннадія Кернеса та Михайла Добкіна, у шоу Савіка Шустера лише підлила олії у вогонь дискусії навколо питання, ким був Юрій Шерех для України, і для Харкова зокрема.
«Шевельов однозначно є ворогом і Добкіна, і Кернеса, оскільки він є абсолютним втіленням нерадянської України, тієї України, якою вона могла б бути, якби не сталінська війна проти українського народу, розпочата у 30–х роках», — так відповіла на це запитання відома письменниця Оксана Забужко, презентуючи уточнене і доповнене перевидання свого десятилітнього епістолярного діалогу з Юрієм Шерехом «Вибране листування на тлі доби: 1992—2002». «Сьогодні це найповніший збірник матеріалів по Шевельову з тими самими передрукованими його текстами останніх років, які ми обговорювали з ним у нашому листуванні і які недоступні в інших виданнях», — відзначила вона. Ця книга стала частиною масштабного проекту «Гід по Шевельову» — крім презентацій книги в різних містах України, пані Оксана пообіцяла прочитати кілька публічних лекцій про своє бачення творчої спадщини науковця і його місця в історії сучасної України.
Одним із перших у цьому списку після Києва стане Харків, де населення не змирилося з ударом, завданим по авторитету міста як «інтелектуальної столиці». Як повідомила координаторка Українського клубу Слобідчини Вікторія Склярова, соціологічні опитування засвідчують, що більшість харків’ян негативно ставляться до знищення пам’ятної дошки. Наприкінці жовтня в Харкові відбулися Шевельовські читання, а в середині грудня запланована триденна акція вшанування пам’яті вченого, яка включатиме публічні дискусії, літературний вечір та «круглий стіл». У свою чергу Український центр Міжнародного ПЕН–клубу, Києво–Могилянська бізнес–школа, видавництво «Дух і літера» та Український науковий інститут Гарвардського університету оголосили про заснування щорічної літературної премії імені Юрія Шевельова в галузі есеїстики.
Проект «Гід по Шевельову» є відкритою громадською ініціативою, зазначила Оксана Забужко і закликала всіх небайдужих приєднуватися до публічних дискусій. «Українська нація, швидше, реактивна — коли нас уже заженуть у глухий кут, тоді ми на Майдан виходимо. Але я закликаю всіх визначитися, в якій Україні вони хочуть жити: в Україні Шевельова чи в Україні Добкіна й Кернеса. Давайте будемо нормальною нацією», — додала письменниця.