Відтепер українцям для того, щоб купити–продати, подарувати чи успадкувати майно, треба звертатися до спеціального оцінювача. У середу Фонд держмайна затвердив нові правила, згідно з якими з 1 листопада висновок оцінювача є обов’язковою умовою здійснення таких операцій. Саме з цієї суми, а не з суми оборудки, відтепер і сплачуватимуться обов’язкові податки. Причому відбуватиметься це все в автоматичному режимі, за допомогою комп’ютерної програми. «Якщо ви хочете продати квартиру, ви обираєте собі оцінювача, надаєте йому дані про квартиру, він вводить її в програму, й автоматично вам виводиться її оцінка, — пояснила «УМ» речник Фонду держмайна Ніна Яворська. — Причому продати квартиру ви потім зможете за будь–яку ціну, якщо знайдете покупця. Але податки сплатите з визначеної суми оцінки. Це робиться для того, щоб була порівняльна база інформації і щоб не було махінацій».
Ці зміни мали набрати чинностi ще з 1 серпня. Але тоді не вистачало сертифікованих фахівців–оцінювачів. За ці три місяці було підготовлено 1758 сертифікованих спеціалістів, повідомив голова Фонду держмайна Олександр Рябченко. Правда, Фонд дозволив нотаріусам до 1 лютого 2014 року приймати висновки, складені і «несертифікованими» оцінювачами, якщо вони були оформлені до 31 жовтня включно, а також продовжив роботу курсів із підготовки оцінювачів. Вартість навчання — 3 тисячі гривень, і тисяча — за іспит.
Правда, фахівці з ринку нерухомості неоднозначно ставляться до ідеї таких курсів. «Нині на ринку оцінки в Україні працює більше дев’яти тисяч оцінювачів: від великих фірм до дрібних підприємців. В умовах економічної кризи і відтоку з України інвестиційного капіталу навіть існуючі фахівці не завжди мають вдосталь клієнтів. Тепер же на ринок вийдуть десятки тисяч нових оцінювачів, підготовлених за «експрес–методом». Це спричинить обвал цілого сектору економіки і залишить без роботи тисячі людей», — зауважує у своєму матеріалі для «Економічної правди» провідний акредитований член Американського товариства оцінювачів Людмила Симонова.
Виникають побоювання і щодо того, що запровадження обов’язкового оцінювання за новими правилами може різко підвищити вартість послуг самих оцінювачів, які змушені купувати нове програмне забезпечення у його розробників. У Фонді держмайна розраховують, що такого не станеться. «Це ж ринок, якщо хтось з оцінювачів вам виставить захмарну ціну, пошукайте іншого. У нас фахівців вистачає, і їх число тільки зростатиме, тому буде конкуренція», — переконує Ніна Яворська. Нині мінімальна планка вартості послуг — 200 грн.
У Фонді держмайна визнають, що в майбутньому можливі будуть якісь зміни та уточнення в нових правилах. А поки що, звикайте до цих, радять вони.