За неповних три місяці до першого туру виборів Президента лідером електоральних симпатій залишається Віктор Ющенко. Свої голоси за нього готові віддати 27,9 відсотка виборців, а за його головного суперника, Віктора Януковича, — 21,1 відсотка. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром економічних і політичних досліджень імені Разумкова 22—28 липня, тобто тоді, коли головні політичні гравці президентських перегонів-2004 вже почали свою кампанію.
Як випливає з даних дослідження, у порівнянні з минулим місяцем рейтинг двох Вікторів трохи зріс. На думку газети «Дзеркало тижня», яка тісно співпрацює з Центром Разумкова, збільшення прибічників колишнього та чинного прем'єрів пов'язане з тим, що їхні голоси поповнилися за рахунок колег по електоральному полю: у Ющенка «донором» стала Тимошенко, яка зі своїм блоком увійшла до коаліції «Сила народу» на підтримку Ющенка, а в Януковича — Кучма, Кірпа, Тигіпко та інші політики з провладного табору, котрі відмовилися від самостійної участі у виборах.
Інші кандидати в разі, якби вибори відбувалися наступної неділі після проведення опитування, отримали б таку підтримку населення: перший секретар ЦК Компартії Петро Симоненко — 9,8%, лідер СПУ Олександр Мороз — 6,5%, провідниця прогресивних соціалістів Наталія Вітренко — 3,1%, голова Партії промисловців та підприємців Анатолiй Кiнах — 1,3%.
Решта кандидатів не набрали б і одного відсотка. Керівник Комуністичної партії робітників і селян Олександр Яковенко спромігся б на 0,5%, «брат» Дмитро Корчинський — на 0,3%, голова Слов'янської партії Олександр Базилюк, лідер «Громадського контролю» Василь Волга та народний депутат, голова Ліберально-християнської партії Леонід Черновецький набрали б по 0,1 відсотка. А «батькові» «Єдиної родини» Олександру Ржавському і взагалі гріх ображатися на «нашоукраїнця» Миколу Томенка, який відніс його до «периферійних» кандидатів — рейтинг кандидата, який пробував свої сили і в кампанії 1999 року, нині соціологи Центру Разумкова зафіксували на позначці «нуль». У цій категорії компанію Ржавському складають голова «Народного руху України за єдність» Богдан Бойко, «яблучник» Михайло Бродський, провідник «Нової сили» Юрій Збітнєв та голова «ОУН в Україні» Роман Козак. Іншого десятка кандидатів у соціологічному «бюлетені» не було — на момент опитування вони ще не подали своїх документів до ЦВК.
Що ж до умовного другого туру, то якби він відбувався цими днями, перемогу здобув би Віктор Ющенко — йому віддають свої голоси 37,1 відсотка виборців. Прем'єр-міністр Янукович відстає досить помітно — він у другому турі наразі отримав би 29,4% голосів. Порівняно з попередніми «замірами» Центру Разумкова, «друготурові» рейтинги двох Вікторів також трохи зросли. Цікаво, що цей показник Ющенка найбільше підскочив у Центральному регіоні — на 6 відсотків, і тепер становить 50,59%. Варто відзначити, що на тлі традиційного розпорошення політичних симпатій на Сході та Заході саме голоси Центральної України багато хто з експертів називає вирішальними на цих виборах.
Дослідження було проведене в усіх регіонах серед 2014 респондентів віком від 18 років. Похибка вибірки — 2,3%.
* * *
Що прикметно: провладні телеканали не надто послуговувалися ані описаним вище свіжим рейтингом від Центру Разумкова, ані результатами соціологічного опитування, отриманими трохи раніше Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Соціс». Натомість УТ-1 і іже з ним закцентували увагу на соціологічному дослідженні значно ближчого до влади Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). У нього в липневому рейтингу кандидатів у президенти також продовжує лідирувати Віктор Ющенко, його переслідує Віктор Янукович, але показник виборчої популярності чинного Прем'єр-міністра значно більший, аніж у інших соціологічних контор — 25,2%. Щоправда, і показник Ющенка трохи вищий — 29,9%, але це у КМІС вважають «статистично не значимою зміною», на відміну від зростання показника Януковича). Інші хоч трохи помітні кандидати мають таку результативність: Симоненко — 8,8%, Мороз — 6,0%, Кінах — 2,1%.
Варто відзначити цікавий хід КМІС: нібито для коректного порівняння з попереднім, червневим, опитуванням працівники соціологічного інституту і зараз включили до списку кандидатів, запропонованого респондентам, Юлію Тимошенко, Володимира Литвина, Віктора Медведчука і Сергія Тигіпка; з них тільки Тимошенко одержала трохи більш 2% голосів, решта — менше 2%. Дещо дивна логіка: адже таким чином спотворюються реальні рейтинги реальних учасників виборчих баталій, а саме визначення цих цифр — головне для соціологів.
За даними Київського міжнародного інституту соціології, 16% опитаних не визначилися зі своїми симпатіями, а 3,8% висловили намір голосувати проти усіх. Але головне — цифри «на десерт», щодо суперництва в другому турі. Саме їх залюбки подають новини Першого національного. За даними КМІС, на вирішальному етапі виборів за Віктора Ющенка готові віддати свої голоси 39,3% респондентів, що не відмовляються від участі у виборах, за Януковича — 36,5% (14,3% ще не визначилися, а 9,9% сказали, що проголосували б проти обох). Рейтинг другого туру Ющенка за місяць практично не змінився (у червні було 40,1%), а показник Януковича виріс на 5,1% (у червні — 31,4%).
Саме ці 5 відсотків влада вважає великим здобутком. А ми поки що згадаємо, що саме інформацією КМІС послуговувалася навесні владна пропаганда, коли сурмила на всі боки про скорочення розриву популярності між Ющенком та Януковичем. І закцентуємо увагу на тому, що навіть в опитуваннях, які дещо різняться від справді об'єктивних, розрив між першим та другим місцями зберігається, причому — не на користь влади.
У нинішньому конфлікті між владою й опозицією 33,6% респондентів КМІС схильні підтримувати владу, 39,4% — опозицію. За місяць підтримка влади зросла на 8,4%, а база опозиції збереглася на колишньому рівні (у червні відповідні цифри становили 25,2% і 40,0%).
Це опитування проводилося з 19 по 27 липня в усіх областях України й у Криму. Опитано 2002 респонденти, похибка даних — менше 2,4%, повідомляє «Інтерфакс-Україна».