Податківці отримають ще один дієвий засіб для підвищення ефективності роботи. Згідно з наказом Міністерства доходів і зборів №329, відомство має законні підстави використовувати у роботі комп’ютерні поліграфи, названі в народі «детекторами брехні». Щоправда, звертатимуться податківці до послуг професійного поліграфолога лише в обмежених випадках: проведенні внутрішньої оперативно–розшукової діяльності, службових розслідуваннях і при прийомі на роботу.
Планується, що на детекторі брехні будуть перевіряти кандидатів на посади у структурі міністерства: які у них мотиви працювати на цій посаді, чи не мають схильності до нечесних оборудок чи суїциду, кримінального минулого або зв’язків із криміналітетом, алкогольної або наркотичної залежності. Тестування має бути лише добровільним і на будь–якому етапі людина може відмовитися від подальшої участі в експерименті.
«Це не є панацеєю, однак використання поліграфа для систематичної перевірки працівників податкових структур може стати одним зi стримуючих факторів боротьби з корупцією, — зазначив у коментарі «УМ» президент Міжнародної ліги поліграфологів Андрій Волик. — Платники податків мають право знати, які люди ідуть працювати у ці структури. В Росії після прийняття закону про поліцію, який передбачає тестування на поліграфі, 35—38% претендентів не пройшли тестування. А якщо ти ні в чому не винен, тобі немає чого боятися».
Проте для багатьох, хто вперше стикається з поліграфом, таке тестування є великим стресом. «Надзвичайно неприємне відчуття, коли ти сидиш, наче під мікроскопом. І винен ти чи не винен, а відчуття таке, що тебе підозрюють, звинувачують. Після цього ще кілька днів перебуваєш у стані крайнього стресу», — розповів «УМ» Дмитро Олегів, якому на його роботі довелося пройти перевірку на подібному «детекторі брехні».
Однак, на думку юристів, свідчення поліграфа можуть бути лише непрямим доказом провини людини. Так само не всі суди приймають результати поліграфічного тесту як беззаперечний доказ вини. Тому розслідування і надалі базуватимуться передусім на документальних доказах.
ДО РЕЧІ
Перевірки «на детекторi брехнi» при прийомі на роботу держслужбовців практикуються у 103 країнах світу, зокрема і на пострадянському просторі — у Росії, Білорусі, Молдові, Литві, Латвії. У США таке тестування є обов’язковим для співробітників 26 спецслужб. Однак в Австралії, Австрії і Німеччині такі дослідження заборонені. Свого часу колишній мер Києва Леонід Черновецький намагався поширити досвід «Правекс–банку», який він до того очолював, і запровадити тестування на поліграфі для співробітників Київської міської держадміністрації.