Відтепер працедавці, які затримують виплату зарплатнi, мають не лише повернути робітникам зароблене, незважаючи на термiн давностi боргу, а ще й сплатити компенсацiю. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду, оприлюдненому вчора у відповідь на звернення громадянина Юрія Дзьоби. У разі, якщо гроші не будуть виплачені, громадянин «має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації», регламентує Конституційний Суд.
Рiшення КС можна було б назвати революцiйним. Проте фахiвцi певнi: воно навряд чи кардинально змiнить ситуацiю з виплатами заборгованої зарплати. «На жаль, в Україні наявність рішення суду про стягнення заборгованості із зарплати не означає отримання присуджених коштів. Про недостатню ефективність механізмів примусового стягнення свідчить, зокрема, й кількість рішень, винесених проти України Європейським судом iз прав людини, — коментує Василь Яницький, заслужений юрист України. — Своїм рішенням Конституційний Суд лише підтвердив очевидні права громадян, не вказавши, на жаль, шляхи їхньої практичної реалізації. Тому можна прогнозувати, що принаймні в бюджетній сфері практика застосування рішення КСУ навряд чи суперечитиме бюджетній політиці і можливостям держави».
А компенсувати потрібно буде чимало. І не лише працедавцям, а й державі, яка сьогодні є чи не найбільшим боржником. «В Україні справжній ювілей! Мiльярд гривень! Саме цю суму заборгували українцям соціальні фонди. Лікарняні, гроші по догляду за дитиною тощо... Кілька місяців МОЗ привласнює соціальні гроші... Отакі підсумки «реформи», коли всі гроші країни зосередили в одних липких руках», — написав учора на своїй сторінці у «Фейсбуцi» народний депутат Олександр Бригинець. А лідер «УДАРу» Віталій Кличко з трибуни Верховної Ради повідомив, що, за його даними, загальна сума заборгованості вже перевищила 2 млрд. гривень: мільярд — соціальнi виплати і мільярд — зарплати «бюджетникам». «Влада, щоб приховати масштаби свого провалу, жонглює статистикою і виганяє в неоплачувані відпустки вчителів, лікарів і працівників соцсфери», — заявив Кличко. Він висунув вимогу негайно заслухати звіт міністра соцполітики Наталі Королевської — без цього його фракція відмовилася голосувати за порядок денний.
За інформацією ТСН, у жовтні в Києві заборгованість становила 119,6 млн. гривень, у Дніпропетровській області — 75,8 млн. гривень, у Донецькій — 96 млн. гривень, в Харківській — 31,8 млн. гривень. Не виплачують навіть допомогу з безробіття. У Сумах безробітним держава заборгувала понад чотири з половиною мільйона гривень, повідомляє кореспондентка «УМ» Алла Федорина. Допомоги з безробіття тут не виплатили за вересень і навіть за серпень. «У нас — понад три тисячі безробітних. Причому є випадки «сімейного» безробіття, тобто стоять на обліку в центрі й чоловік, і дружина, iнодi й дiти. За що жити їм?» — коментує ситуацію директор Сумського міського центру зайнятості Микола Кухтик. Часто буває й так, що гроші перераховують. Але їх затримує Держказначейство.
На момент, коли номер здавався до друку, питання звіту Королевської у ВР лишалося відкритим. Як і питання, коли ж людям погасять заборгованість, а відтепер — і з відсотками індексації.