Нинішня осінь щедра на гриби, навіть білі. Тож доречним буде перевірений рецепт їх консервування.
Отже, білі гриби в томаті. На 3 літри відварених грибів потрібно кілограм помідорів, 1,5 склянки олії, склянка цукру, 3 столові ложки солі, 4 великі цибулини (відразу поріжте її кільцями), 10 лаврових листочків, стручок гіркого перцю (очистіть від насіння і подрібніть), 15 горошин духмяного перцю, півсклянки 5–відсоткового оцту. Гриби перебираємо, чистимо і ріжемо на частинки (ніжки також). Якщо їх багато — почищені кладіть у підсолену воду, щоб не потемніли. Добре промиваємо, кладемо їх у киплячу підсолену воду (на 1кг почищених грибів –1,5 склянки води і 15 г солі) і варимо на повільному вогні приблизно півгодини, обережно помішуючи і знімаючи піну. Готові гриби відкидаємо на друшляк.
Тим часом готуємо помідорну заливку: помідори миємо, ріжемо частинками і варимо хвилин 20, помішуючи. Далі перетираємо суміш крізь сито і варимо ще 15 хвилин. Потім додаємо всі інгредієнти, з грибами включно (крім оцту), і варимо все 15 хвилин. Насамкінець слід додати оцет і варити ще 10 хвилин. Розлити в гарячі банки, накрити кришками і стерилізувати (півлітрові банки — 30 хвилин, літрові — 35). Закрутити і зберігати в прохолоді.
Пречудова закуска на зиму — пікантна солянка з опеньками. На кілограм опеньок підготуйте 3 кг білокачанної капусти, 2 кг солодкого болгарського перцю, кілограм цибулі, 300 мл соняшникової олії, 400 мл оцту, пучок зелені, 8 пуп’янків гвоздики, перець горошком (10 штук), лавровий лист (10 штук), сіль і перець за смаком. Гриби чистимо, миємо і варимо в киплячій підсоленій воді півгодини (2 столові ложки солі на літр води), помішуючи і, звісно, знімаючи піну. А затим відкидаємо їх на друшляк — нехай холонуть. Капусту, перець, цибулю і петрушку чистимо, миємо і шинкуємо. У глибокій сковорідці на олії підсмажуємо цибулю, потім додаємо капусту і перець, смажимо овочі ще 10 хвилин. Солимо і перчимо за смаком, вкидаємо варені опеньки, додаємо склянку води, накриваємо кришкою і тушкуємо на повільному вогні півгодини. За 5 хвилин до закінчення тушкування додаємо спеції й оцет, перемішуємо. Розкладаємо по гарячих банках, стерилізуємо (півлітрові банки — 50 хвилин, літрові — годину), щільно закручуємо і зберігаємо в холодному місці.
Солодкувата грибна солянка готується так. На літр соняшникової олії візьміть по кілограму капусти, цибулі, моркви, свіжих огірків, болгарського перцю, півкілограма помідорів, 4 столові ложки цукру, 300 г відварених у підсоленій воді (варити півгодини) будь–яких грибів (білі, підберезники, краснюки, маслюки, опеньки), столову ложку оцтової есенції і сіль за смаком (приблизно 2 столові ложки). Окремо відваріть у підсоленій воді гриби (півгодини). У банячку закип’ятіть олію, вкиньте цибулю, порізану кільцями, коли вона почне підрум’янюватися — нашинковану моркву. Нехай це кипить хвилин 5. Далі додайте капусту і знову варіть ще 5 хвилин. Потім вкидайте нарізані кружальцями огірки, почищений від насіння і порізаний кільцями перець, відварені гриби, дрібно порізані помідори, цукор, оцет, сіль і мелений перець. Усе перемішайте і варіть на повільному вогні 20 хвилин. Насамкінець розкладайте у банки, стерилізуйте (півлітрові — півгодини, літрові — 40 хвилин) і закручуйте.